Labin a Rabac se nově prezentují jako "božské" destinace

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Labin a Rabac se…
Publikováno: 07.06.2012
Rabac
Městečko Labin a dole u moře letovisko Rabac

V Labinu, půvabném historickém městečku ve východním vnitrozemí Istrie, realizuje tamější turistické sdružení nový turistický projekt "Labinská bohyně Sentona - Labin a Rabac jako božské destinace". Cílem projektu je prezentovat městečko Labin a jeho blízké okolí, včetně přímořského letoviska Rabac vzdáleného jen 5 km od Labinu, jako lifestylové destinace, tedy místa dobré pohody, krásné přírody, zdraví, rovnováhy těla a ducha.

Za symbol projektu byla vybrána bohyně Sentona, která patřila k uctívanému božstvu původních obyvatel, ilyrského kmene Liburnů. Byla ochránkyní poutníků, symbolem krásy a plodnosti, poskytovala svým ctitelům ochranu a všestrannou podporu. Byla uctívána především v oblasti Labinu, Raše a Plominu, jak o tom svědčí děkovné pomníčky nalezené ve zdejším kraji. Uctívání této laskavé bohyně převzali od Ilyrů i Římané, kteří začátkem nového tisíciletí oblast dobyli. Svědectví o tom podávají votivní památky v muzeu v Labinu.

Rabac
Rabac

Nové logo tohoto projektu vytvořila mladá labinská umělkyně Ivana Verbanac, a to malou hlavu bohyně Sentony, ozdobenou lístkem typické místní rostliny – šalvěje lékařské. Všechny výrobky, služby a programy nového turistického projektu ponesou toto logo. A není těch novinek v rámci turistického projektu právě málo. Patří k nim např. rozšíření dosavadní sítě turistických cest, stezek a vycházek v regionu a nové trasy. V místních restauracích ponesou logo bohyně Sentony speciální jídelní lístky zaměřené především na autochtonní zdravé pokrmy. Bohyně Sentona se stala patronkou i nových wellness programů, jejichž těžiště jsou masáže používající zdejší éterické oleje.

Sentonin symbol ponesou i nové produktů a suvenýry regionu, např. pekařské výrobky, kosmetika (především éterické oleje, mýdla a krémy), rakije z fíků, nové druhy sýrů, olivové oleje, pomazánka z pršutu a oliv, fíkový dort a další sladkosti, šperky a různé přívěsky. S úspěchem byly prezentovány i "Sentoniny šaty". Výběr suvenýrů z Labinu v poslední době několikanásobně stoupl.

Labin
Labin

Za zmínku stojí i nově vydaná mapa turistických stezek, která kromě starých i nových cest upozorňuje i na přírodní pozoruhodnosti. Nových stezek v ní zahrnutých je sedm, mezi nimi stojí za zmínku především Sentonina stezka, Stezka skrytých kouzel, Stezka božských pramenů a Stezka šalvěje. Prospekt s mapou je k dispozici v informační kanceláři Turistického sdružení Labin-Rabac a na internetových stránkách TZ Labin.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat