Stará dubrovnická slévárna je otevřena pro návštěvníky

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Stará dubrovnická…
Publikováno: 14.05.2012
Dubrovník
Dubrovník, pevnost Minčeta, pod ní věž Gornji ugao

Začátkem května letošního roku bylo otevřeno pro návštěvníky pozoruhodné archeologické naleziště staré dubrovnické slévárny a sousední pevnost Horní roh (Gornji ugao) v Dubrovníku, která je součástí městského opevnění (viz tematický článek: Procházka po dubrovnických hradbách).

Dubrovnická slévárna, kde se kromě zvonů odlévala i děla, byla v provozu od 15. do 17. století. Patřila k proslulým dílnám svého druhu a její žádané výrobky se vyvážely do celého Středomoří i na Balkán. Největší rozmach prožívala v 16. století. Velké zemětřesení v roce 1667 sice kovoliteckou dílnu poničilo, ale mohla být alespoň provizorně opravena a pracovala dál. Koncem 17. století ukončila svoji činnost.

Dubrovník
Lokalita v době archeologických
prací

Přímo nad vykopávkami slévárny, které se rozkládají na ploše 600 m2, byly vybudovány prohlídkové chodníky a můstky, takže si návštěvníci mohou prohlédnout dochované části, např. tavicí pec, dílnu na ruční výrobu forem z písku nebo nádrž na vodu. Celý areál je zastřešen a prostor nad ním je využit pro nově upravené sportovní hřiště.

Archeologická lokalita je spojena se sousední pevností Horní roh, která se nachází přímo pod slavnou pevností Minčeta v západní části opevnění města Dubrovníku. V nově upraveném interiéru vznikl výstavní prostor o čtyřech podlažích, kde jsou nyní umístěny nálezy ze slévárny a postaveny tři repliky.

Sdružení přátel dubrovnických památek (Društvo prijatelja dubrovačke starine), které o hradby pečuje, investovalo do archeologických vykopávek 3 miliony kun a dalších 9 milionů do úpravy naleziště a pevnosti.

Vstupné do celého areálu činí 30 kun. Pro návštěvníky je tevřen je od 10 do 17 hodin.

Fotografie: www.dalmacijanews.com


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat