Z iniciativy Archeologického muzea Istrie v Pule začaly v roce 2007 restaurátorské a konzervátorské práce na severozápadní věži pulského amfiteátru, který je místně běžně nazýván Arena. Pulský amfiteátr, který je co do velikostí šestý největší na světě (větší je jen: amfiteátr v Římě – Koloseum a amfiteátry v Capui, Veroně, v Arles a v Catanii. Pulský amfiteátr je však zachovalejší než některé z výše uvedených a je vyšší než tři z nich, takže se po římském Koloseu pokládá za nejvelkolepější stavbu tohoto typu na světě.
Předpokládá se, že menší amfiteátr, tedy zápasiště sloužící lidové zábavě i jako centrum společenského a zábavního života města, tu založil již císař Augustus na počátku své vlády. Nynější podobu však získal až za Flaviovců, za Vespasiána, v 80. letech prvního století. Vespasián údajně přistoupil k úplné přestavbě rozšíření pulského amfiteátru na přání své milenky Caenidy, narozené v tehdejší Pule. Vespasiánův amfiteátr pojal 23 tisíc diváků.
Pula, Arena |
Provedená sanace byla velmi náročnou akcí, neboť bylo třeba nejprve provést nejmodernějšími prostředky důkladný průzkum stávajícího stavu věže s využitím technologie 3D laserového skenování a na jeho podkladě pak stanovit plán vlastních prací. Současně s vlastními sanačními pracemi muselo být napřed provedeno očištění věže od všech organických i anorganických znečištění, což u 1415 m2 nebylo samo o sobě zanedbatelnou prací.
Po úspěšné rekonstrukci severozápadní věže, která byla první etapou sanačních prací, se připravuje zahájení prací na jihozápadní věži a při vstupu do amfiteátru.
Pulský amfiteátr je nejnavštěvovanější kulturně historickou památkou ve městě. Jen loni jej navštívilo přes 300 tisíc osob.
Zdroj informací:
- Arheološki muzej Istre: www.ami-pula.hr