Do sezóny bude otevřen nový trajektový přístav pro přepravu na ostrov Ráb

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Do sezóny bude…
Publikováno: 15.03.2012
Mišnjak
Trajektový přístav Mišnjak

Již v květnu bude otevřen nový trajektový přístav Stinica, který se stane hlavním trajektovým přístavem pro přepravu na ostrov Ráb. Nahradí současný přístav na pevnině v Jablanci, jehož kapacita, umístění a vybavení již dlouhá léta nevyhovuje velkému provozu. Podle statistik patří linka Jablanac - Mišnjak k nejfrekventovějším linkám v přepravě osob i vozidel na chorvatském Jadranu. Jablanac převezme úlohu rezervního přístavu pro mimořádné příležitosti.

Trajektový přístav Stinica se nachází v zátoce Mala Stinica, 3 km severně od Jablance. Dříve sloužil jako nákladní přístav pro překládku ryb. Trajektový přístav se začal stavět v roce 2007 a měl být v provozu již v sezóně 2010. Dvouleté zpoždění způsobily problémy s dokumentací ohledně 200 metrového úseku přístupové silnice, ale konečně se je podařilo vyřešit. Stavební povolení na chybějící silnici má být vydáno v nejbližších dnech a pak bude následovat její urychlená výstavba.


Jablanac
Jablanac

Přístav Stinica bude bezpečný pro přistávání velkých trajktů, protože mořské dno bylo prohloubeno na 5,5 metru. Zatím bude mít dvě stání pro nakládku a vykládku, ale plánuje se postavení ještě třetího. Motoristé čekající na trajekt budou mít k dispozici parkovací plochu pro 400 vozidel, sanitární a restaurační zařízení, jakož i základní možnost nákupu potravin.

Z Jadranské magistrály povede do přístavu 2,5 km dlouhá přistupová silnice o třech jízdních pruzích.

Trasa trajektové linky Stinica - Mišnjak je dlouhá 1,8 námořní míle.

Obrázky jsou k dispozici na stránce společnosti Rapska plovidba: www.rapska-plovidba.hr.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat