V Rakousku platí povinnost vytvořit průjezd pro záchranáře

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... V Rakousku platí…
Publikováno: 14.02.2012

Od 1. ledna platí na rakouských dálnicích a rychlostních komunikacích nová povinnost pro řidiče - povinnost vytvořit průjezd pro záchranáře.

Od 1. ledna 2012 platí na rakouských dálnicích a rychlostních komunikacích, tedy všude tam, kde je povinná dálniční známka, nová povinnost pro řidiče - vytvořit průjezd pro záchranáře. Tak je v případě nehody umožněn přístup záchranářů, policie a hasičů na místo. Povinnost platí i pro případ dopravní zácpy.

Jak se vytvoří průjezd pro záchranáře:
Pokud začne na dálnici nebo na rychlostní silnici zpomalovat doprava, musí všechna vozidla, která jedou v krajním levém jízdním pruhu, pokračovat v jízdě pokud možno co nejvíce vlevo, a všechna ostatní vozidla se musí posunout co nejvíce doprava, aby se tak mezi nimi vytvořil volný jízdní pruh. Přitom by se měl využívat také odstavný pruh. Vozidla by se měla zařadit paralelně s průběhem jízdního pruhu, aby šikmo stojící vozidla netvořila další překážky a aby se neztěžovalo vlastní popojíždění v zácpě.

Co je průjezd pro záchranáře:
Průjezd pro záchranáře je volný průjezd pro vozidla mezi jednotlivými jízdními pruhy na dálnici nebo na silnici pro motorová vozidla. Průjezd pro záchranáře umožňuje rychlejší projíždění zásahových vozidel, jako např. policie, hasičů, vozidel silniční údržby (ASFINAG) a silniční havarijní služby, např. odtahových vozidel, ÖAMTC, ARBÖ.

Průjezd pro záchranáře funguje jen v případě, když všichni řidiči jednají solidárně a dodržují stejná pravidla. To se přirozeně týká také řidičů ze zahraničí.

Převzato se stránek Rakouské národní turistické centrály: www.austria.info/cz/cesta/povinnost-vytvorit-prujezd-pro-zachranare-1635267.html

Leták v češtině: www.rettungsgasse.com

Upozornění rakouského autoklubu ÖAMTC:
Řidiči, kteří se novým pravidlem nebudou řídit, mohou dostat pokutu až 726 eur. Kdo vyloženě zabrání průjezdu záchranným vozidlům, čeká ho pokuta až 2180 eur.


Mohlo by vás zajímat