Pěší stezka z Rabacu do Labinu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Pěší stezka z…
Publikováno: 02.09.2011
Rabac
Městečko Labin a dole u moře letovisko Rabac

Rabac, kdysi malá rybářská osada na východním pobřeží Istrijského poloostrova, se během několika desítek let rozrostla rušné a poměrně velké letovisko s kvalitní ubytovací nabídkou. Návštěvníci si jej oblíbili pro krásné upravené pláže, které se táhnou k mysu Sveti Andrija a odtud dále na severovýchod, o jejichž upravenosti a kvalitě svědčí mimo jiné čtyři "Modré vlajky". Rabac však toho nabízí mnohem víc: bazény, sportovní terény, vodní sporty, animace, nejrůznější zábavní možnosti, bohatou gastronomickou nabídku aj. V období, kdy už slunce tolik nepálí, se lze vypravit na výlet po stezkách do okolí. Vedou na krásná romantická místa do vnitrozemí i podél pobřeží.

Jednou z těch nejzajímavějších je pěší stezka z Rabacu do starobylého městečka Labinu severozápadně od Rabacu, pro Istrii typickému sídlu na kopci, který vévodí okolní krajině. Patří k nejmalebnějším historickým městečkům s četnými pozoruhodnými pamětihodnostmi ve starobylém jádru obehnaném hradbami.

Značená stezka je poměrně krátká, měří jen 2,9 km, ale překvapivě vede divokou přírodou s hustou vegetací, charakteristickou pro chladnější a vlhčí středomořský typ, s jakým se setkáváme při celém východním pobřeží Istrijského poloostrova. Trasa stezky vychází od kempu Oliva v Rabacu a směřuje ke zdejšímu potoku, podél něhož stoupá poměrně strmě vzhůru. Stezka přechází z jedné strany na druhou po malých dřevěných můstcích – je jich tu několik desítek. Potok postupně vytváří řadu jezírek a zmáhá terén půvabnými vodopády a peřejemi. Na stezce je 15 informačních bodů a dvě odpočívadla s kamennými lavicemi a stolem.

Podle místních je cesta z Rabacu do Labinu nejkrásnější v květnu, kdy celé její okolí pokrývají růžové kvítky bramboříku (Cyklamen), rostliny typické pro vápencové půdy této oblasti.

Doporučuje se vzít si na tuto vycházku dobré boty – okolí potoka může být vlhké a kluzké.

Ti, jimž se zdá cesta do Labinu a zpět (včetně prohlídky městečka) příliš náročná, mohou jednu cestu absolovovat autobusem. Informace o jízdních řádech podají informační kanceláře, případně agentury nebo hotely.

Obrázky ze stezky

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat