Astronomické centrum ve Rijece zve k návštěvě hvězdárny a planetária

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Astronomické…
Publikováno: 27.01.2011
Rijeka
Rijeka

Astronomické centrum ve Rijece (Astronomski centar Rijeka) bylo otevřeno pro návštěvníky v dubnu roku 2009. Vzniklo ze staré hvězdárny, která byla kompletně rekonstruována a k níž bylo nově přistavěno planetárium. Toto planetárium je nejmodernější na chorvatské půdě a jako jediné v Chorvatsku a jeho blízkém sousedství je vybaveno nejnovější digitální technologií (nejbližší planetárium obdobné úrovně jsou až ve Vídni a v Miláně). Rijecké centrum je jediným chorvatským zařízením, které propojuje hvězdárnu a planetárium.

Astronomické centrum je plně otevřen široké veřejnosti a jako takový získalo v rámci Primorsko-goranské župy prestižní ocenění "Modrý květ" v kategorii "Turistická nabídka nebo zajímavost". Od od jeho otevření navštívilo jej navštívilo 22 tisíc návštěvníků, z toho planetárium 14 tisíc osob.

Nabídka astronomického centra je velmi různorodá, takže každý si může najít program podle svých zálib. Pokud to povětrnostní podmínky dovolují, organizují se vždy v sobotu v hvězdárně pozorování teleskopem a v planetáriu se promítají filmy s astronomickou tématikou a pořádají se projekce (orientace na nočním nebi, důležité události v dobývání kosmu, astronomické jevy aj.). V průběhu léta se projekce uskutečňují v cizích jazycích. Ve středu tu mohou návštěvníci sledovat filmy v cizích jazycích (angličtině, francouzštině a italštině). Ve čtvrtek ve středisku přednášejí členové Akademické astrologické společnosti na různá astronomická témata. Centrum se nachází v parku, který je ideálním místem pro procházky; jsou v něm i archeologické pozůstatky a středověký kostelík.

O astronomickém centru a jeho aktivitách podávají informace turistická sdružení a četné cestovní agentury, k dispozici je i propagační materiál. Středisko je tak otevřeno všem: od dětí z mateřských škole, školním kolektivů, rodin s dětmi, studentům až po seniory. Stále častěji je vyhledávají zahraniční návštěvníci, především ze Slovinska, Itálie a Bosny a Hercegovin, ale objevují se i hosté z Nizozemska, Brazílie, Indie a dalších zemí.

Vstupné do planetária činí 20 kun. Studenti, senioři a děti platí polovinu. Vstupenka do hvězdárny stojí 10 kun.

Adresa: Brdo Sveti križ, 3 km od centra Rijeky.

Více informací najdete na stránkách: Astronomski centar Rijeka

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije): www.kvarner.hr
  • Astronomski centar Rijeka : www.rijekasport.hr

Mohlo by vás zajímat