Slavnost a soutěž v lovu olihní na ostrově Unije

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Slavnost a soutěž v…
Publikováno: 23.11.2010

Již počtvrté se bude na ostrově Unije konat Pohár sv. Ondřeje v lovu olihní (Kup Sv. Andrije u lovu na lignje), který kromě soutěže nabídne návštěvníkům i tradiční slavnost se zábavním programem a bohatou gastronomickou nabídku. Uskuteční se 27. listopadu, ale v případě špatného počasí bude o týden odložen.

Chorvatsko
Olihně na grilu

Nevelký kvarnerský ostrov Unije leží západně od ostrova Lošinje. Okolní moře je proslulou lokalitou výskytu těchto hlavonožců (viz článek: Ze světa jadranské mořské fauny). V zimě se sem sjíždějí rybáři z celého Kvarneru, protože zdejší úlovky jsou mnohem větší než na jiných místech.

Stejně jako v předchozím letech začne soutěž v lovu olihní ve 12 hodin a potrvá až do večera, do 18 hod. Zúčastní se jí přibližně 25 člunů. Úkolem dvoučlenné posádky každého člunu bude nachytat během šesti hodin ve vymezené oblasti co nejvíce olihní. Při lovu se však mohou používat jen přesně určené tradiční nástroje. Po skončení soutěže porota spočítá a zváží úlovky každé posádky. Podle pravidel bude bodovat jak počet kusů, tak hmotnost úlovku.

V loňském ročníku nalovilo 21 posádek 365 olihní o celkové hmotnosti přes 56 kg. Vítězná posádka vytáhla z moře 71 kusů, které vážily přes 11 kg.

Po skončení soutěže nastoupí kuchaři, hudebníci a číšníci - a začne večerní slavnost. Upečené olihně budou zdarma nabízeny na večerní slavnosti, která bude trvat tak dlouho, dokud se nesní všechny "plody moře", co soutěžící nalovili.

Očekávají návštěvníci ze všech koutů Chorvatska, ale i ze zahraničí, především ze sousedních zemí - Itálie a Slovinska.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Mali Lošinj (Turistička zajednica grada Malog Lošinja):
    www.tz-malilosinj.hr

Mohlo by vás zajímat