ostrov UNIJE

Unije je klidný ostrov bez automobilového provozu. Nachází západně od ostrova Lošinje. Zatímco jeho severozápadní pobřeží je prudké a skalnaté, na jihozápadě se prostírá úrodné polje, kde leží jediná osada a současně letovisko na ostrově.

Chorvatsko... Místa... ostrov UNIJE
Unije
Ostrov Unije

Ostrov Unije leží v Kvarnerské ostrovní skupině, před severozápadním pobřeží ostrova Lošinj. Má rozlohu 17 km2. Na ostrově žije přibližně 90 obyvatel (většina obyvatel se vystěhovala v několika vlnách především do USA).

Západní pobřeží je málo členité a strmé (pobřežní útesy Vele i Male Stijene), východní podstatně členitější a dobře přístupné, s uzavřenými zátokami (např. Maračol). Nejvyšší vrchol Kalk měří 132 metrů.

Ostrov byl osídlen již v římském období, o čemž svědčí několik pozůstatků (villa rustica, římská cesta).

Obec Unije se nachází se rozkládá na konci jedné z širokých zátok (Uvala Unije) na západním pobřeží. Je středem úrodné, zemědělsky využívané části ostrova (pěstuje se vinná réva, zelenina, olivy a další plodiny). Zajímavá je i svérázná zdejší lidová architektura. Přímo v místě se nachází větší oblázková pláž, další jsou nedaleko, např. Drestiteljna či Kambunara. Jihovýchodně od obce se táhne úrodný poloostrov Polje s pramenem pitné vody, kde se nachází zdejší malé sportovní letiště. Ostatní části ostrova pokrývá macchie.

Ubytovat se lze pouze v soukromí.

Ostrov je bez automobilového provozu.

Ostrov Unije navštěvují především výletníci z ostrova Lošinj (Mali Lošinj 14 nám. mil), a to pro krásnou, neporušenou přírodu a pěkné koupání. Každý den má lokální lodní spojení s městečkem Mali Lošinj, dále pak katamaranem s Rijekou.

Aktualita: Slavnost a soutěž v lovu olihní na ostrově Unije


Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook