Dokumentární film Jiřího Menzela o Dubrovníku získal cenu na karlovarském festivalu "TOURFILM"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Dokumentární film…
Publikováno: 15.10.2010

Dubrovník
Dubrovník

Mezinárodní festival turistických filmů TOURFILM v Karlových Varech je nejstarším festivalem svého druhu na světě. Letošní 43. ročník nabídl 600 filmů ze 135 zemí světa. V konkurenci filmů s atraktivní cestovatelskou tematikou a drahou produkcí získal dokumentární film společnosti Hrvatska Radiotelevizija "Moj Dubrovnik" třetí místo v kategirii televizních, dokumentárních a publicistických filmů do 60 minut. Pro chorvatskou televizní společnost jej natočil český oskarový režisér Jiří Menzel, který má k Chorvatsku velmi blízký vztah. Půlhodinový dokumentární film o Dubrovníku je jeho prvním filmem v tomto oboru. Porota ocenila osobní přístup k tématu a nevtíravý humor.

Jiří Menzel slavil v Chorvatsku velké úspěchy jako divadelní režisér. Na proslulém divadelním festivalu "Dubrovnické letní hry" (Dubrovačke ljetne igre) se režíroval v roce 1982 Shakespearova "Hamleta" a v roce 1999 Molierovu komedii "Zdravý nemocný". Kromě toho působil i v záhřebských divadlech. V loňském roce pracoval v Chorvatsku na dokumentárních filmech pro chorvatskou televizi (viz aktualita: Režisér Jiří Menzel opět tvoří v Chorvatsku), z nichž první, "Moj Dubrovnik", měl premiéru 10. července při přenosu ze zahájení dubrovnického divadelního festivalu.

Významného ocenění se Menzelovi dostalo na letošním dubrovnickém filmovém festivalu "Libertas Film Festival", kde převzal cenu "Master" za celoživotní dílo.

Na Tourfilmu bylo oceněno ještě jedno dílo z Chorvatska - film "Numbers" Chorvatského turistického sdružení (Hrvatska turistička zajednica) v kategorii videí a filmů do 30 minut z oblasti komerční turistiky (cestovní agentury, hotely, služby). Je k vidění na: www.youtube.com/croatia.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat