Byl zahájen provoz v obou tubusech tunelů Mala Kapela a Sveti Rok

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Byl zahájen provoz…
Publikováno: 20.10.2009

2.6.2009

V sobotu 30. května byl na dálnici Záhřeb - Split slavnostně zahájen provoz v obou tubusech tunelů Mala Kapela a Sveti Rok. Byl tak ještě v předstihu splněn plánovaný termín otevření do začátku hlavní turistické sezóny, nejpozději do 30. června.

Sveti Rok
Tunel Sveti Rok v roce 2008

Motoristy určitě tato zpráva potěší, protože provoz těmito dvěma tunely se dosud odvíjel obousměrně pouze jedním tubusem. Vyvolávalo to velké problémy v plynulosti dopravy na dálnici a v sezóně se tu tvořily mnohakilometrové fronty, ve kterých nešťastní motoristé trávili i několik hodin. To by nyní mělo být minulostí.

Do začátku letošní sezóny bude vyřešeno i další dosud problematiké místo na dálnici - mýtnice Lučko. Podrobnější informace najdete v aktualitě: Mýtnice Lučko má být v létě bez front.

Tunel Sveti Rok i Mala Kapela byly postaveny jako dvojtubusové, do provozu však byly dány pouze jejich pravé tubusy: Sveti rok v roce 2003 a Mala Kapela v roce 2005. Druhé tubusy u obou tunelů byly proraženy, ale sloužily jako nouzový východ v případě požáru a přístupová cesta pro požární vozidla a záchranářské vozy. Teprve v roce 2007 se přikročilo k jejich dostavbě, protože roční provoz v předchozím roce překročil 10000 vozidel denně, což je hranice, kdy podle směrnice EU o bezpečnosti provozu musí mít tunel dva tubusy.

V druhých tubusech chybělo druhotné tunelové obložení a vozovka, dále bezpečnostní, ventilační a signalizační zařízení. Dostavba si vyžádala investici téměř 780 milionů kun.

Maximální povolená rychlost v obou tunelech je 100 km/hod.

Na závěr ještě přesná čísla: Nejdelším tunelem nejen na dálnici Záhřeb - Split, ale i v celém Chorvatsku je tunel Mala Kapela. Pravý (západní) tubus tunelu měří 5780 m a levý (východní, nový) 5821 m. Severní portál leží v nadmořské výšce 562 m a jižní v 573 m. Jen o málo kratší je tunel Sveti Rok, jehož pravý (západní) tubus je dlouhý 5670 m a levý (východní, nový) 5679 m. Severní portál se nachází v nadmořské výšce 561 m, jižní v 510 m.

Sveti Rok
Odpočívadlo "Marune" v blízkosti tunelu Sveti Rok
a nejjižnější vrcholy pohoří Velebit

Zdroj informací:

  • Ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury (Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture): MMPI

Mohlo by vás zajímat