Začne rekonstrukce mostu Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Začne rekonstrukce…
Publikováno: 30.04.2008

Přípravy na rekonstrukci mostu Ždrelac přes úžinu Mali Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman probíhají již tři roky a nyní by konečně mělo dojít k realizaci tohoto projektu, který bude stát 60 milionů kun. Jeho součástí je i rozšíření plavebního kanálu z 20 na 56 metrů, hloubka bude 5 metrů místo dosavadních 4 metrů.

Úžina Mali Ždrelac je velmi frekventovanou plavební cestou jachet a výletních lodí ze zadarské oblasti do národní parku Kornati a jižní části ostrova Dugi otok (především zátoky Telašica).

Ždrelac
Most Ždrelac

O nutnosti generální opravy mostu starého 35 let se hovoří již řadu let. Dokonce se zvažovala varianta postavení úplně nového mostu, která by však byla podstatně dražší. Stávající konstrukce bude nahrazena ocelovou, dva střední podpěrné pilíře budou odstraněny, dva další, na nichž bude spočívat nová nosná mostní konstrukce, budou rekonstruovány a zpevněny. O jeden metr se zvýší výška mostu, která v současné době činí 16,5 metru.

V červnu budou zahájeny práce na přístupových cestách a dostavbě dvou přístavišť v úžině. V červenci se přikročí k úpravám plavebního kanálu, ale v té části, kde to nebude překážet plavebnímu provozu v úžině. Po skončení turistické sezóny, přibližně v polovině září bude most uzavřen a začne rekonstrukce mostu, která by měla skončit v polovině května roku 2009. V té době bude zajištěno náhradní spojení obou ostrovů, a to lodí mezi přístavišti Ždrelac a Ždrelašćica. Celý projekt má být hotov do 1. dubna roku 2010, kdy je plánováno slavnostní otevření.

Na projektu se podílí firmy "Plovput" (úpravy plavebního kanálu) a "Hrvatske ceste" (rekonstrukce mostu).

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat