Zrušení vízové povinnosti do Bosny a Hercegoviny a některé praktické informace pro cesty

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Zrušení vízové…
Publikováno: 17.09.2005

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky oznamuje, že Bosna a Hercegovina s účinností od 21. července 2005 zrušila bez časového omezení vízovou povinnost pro občany ČR. Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Bosny a Hercegoviny bez víza v délce 90 dní bez ohledu na účel cesty. V případě pobytu za účelem výdělečné činnosti se však cizinec musí dostavit na místně příslušné oddělení cizinecké policie, kde musí požádat o pracovní povolení. Na území tohoto státu dále platí pro cizince přihlašovací povinnost na místně příslušném oddělení cizinecké policie do 24 hodin. Zdroj: MZV ČR

Některé praktické informace pro cesty do Bosny a Hercegoviny:

  • Měnovou jednotkou je 1 BAM (konvertibilní marka v místních podmínkách označovaná jako 1 KM
    1 BAM = přibližně 0,50 EUR
  • Orientační ceny pohonných pohonných hmot (16.9.2005): Benzin Natural 95 - 2,05 KM (BAM), Benzin Natural 98 - 2,15 KM (BAM), Diesel: 1,94 KM (BAM)
  • V současné době mohou návštěvníci v bankách a některých vybraných prodejnách užívat platební karty (Master Card, Visa, American Express) a v supermarketech či restauracích platit eurem. Přestože se zvyšuje možnost bezhotovostního platebního styku, je tento stále omezen na Sarajevo a velká města, a se doporučujeme návštěvníkům, aby si s sebou vzali dostatečné množství financí v hotovosti, pokud možno v nižších hodnotách bankovek. V místních bankách a směnárnách se dá směnit téměř každá západní měna, nejrozšířenější volně směnitelnou měnou se stává euro.
  • Více informací ohledně cestování do Bosny a Hercegoviny (víza a konzulární informace, turistika atd.) najdete na stránkách: Velvyslanectví České republiky v Bosně a Hercegovině a Ministerstva zahraničních věcí ČR.
  • Turistické informace: Tourism Association of the Federation of Bosnia and Herzegovina - www.bhtourism.ba

Upozorňujeme na naše stránky:


Mohlo by vás zajímat