Brela - Zajímavosti

Nádherné luxusní letovisko Brela se rozkládá mezi bohatými borovicovými lesy. Osadu obklopují strmé pahorky pohoří Biokovo a drobná skaliska romanticky roztroušená po zdejších plážích. Užijte si klidnou dovolenou v malém ráji na okraji Makarské riviéry.

Chorvatsko... Místa... Brela ... Zajímavosti

Přírodní unikáty

  • Kromě pohoří Biokovo a nádherných pláží si při dovolené v letovisku Brela nenechte ujít ani další přírodní krásy.
  • U pláže Berulia se nachází přírodní jeskyně Medvidina. Kdysi v ní žil vzácný tuleň středomořský (morski medvid, morski čovik). Dnes odsud tento živočišný druh vymizel a občas ho vídají u pobřeží Istrie.
  • Zátoku Vruja tvoří rozsáhlá soustava pramenů a strmé skály horského sedla Dupci. Jedním z pramenů je hluboký podmořský závrt, z něhož vytéká ohromné množství vody. Vruja tak zřejmě představuje největší pramen na Jadranu. Na nádherné pláže kolem zátoky Vruja se dostanete nejlépe lodí. Z útesu můžete sledovat pestrobarevná hejna ryb, které sem připlouvají kvůli potravě a množení.
  • Nad celou osadou dohlíží tzv. biokovské oko (šuplja stina), přírodní útvar na vrcholku hory Biokovo. Jedná se o velký, přírodně vzniklý otvor, díky kterému lze pozorovat celá Brela i přilehlé moře.

Další zajímavosti

  • Pěstuje se zde velmi kvalití odrůda višně: tzv. dalmatská maraska (brelanská maraska se nazývá sokoluša).
  • Šakan bylo v minulosti označení pro tuleně středomořského, který se po staletí vyskytoval ve zdejších vodách. Lidé mu přisuzovali mýtické schopnosti a báli se ho. Přezdívali mu mořský člověk, nebo mořský poustevník a tvrdilo se, že unáší lidi a topí je.
  • Legenda o potopeném městě Pelegrin hovoří o překrásném městě, které pohltila voda. Aby se město zase vynořilo, objevuje se prý každý rok o vánoční půlnoci neřízená drožka tažená dvěma splašenými koňmi, v níž jedou princ a princezna. Ten, kdo na místě v tu chvíli stojí, musí naskočit do kočáru a vrátit otěže do rukou prince.

Vaše hodnocení místa

130 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Monika Vodáková Kulová

Zatím jen na výletě, někdy snad dovolená :-). Byli jsme ale poblíž, v Pisaku.

Lucia Hudecová

Krásne rušné letovisko na Makarskej riviére.
Vyviera tu do mora niekoľko sladkovodných prameňov, čo v lete príjemne ochladzuje vodu a vďaka nim je more prekrásne sfarbené. Veľmi fotogenické miesto :)
Odporúčam!

Ferdinand Hoppe

Moc krásné místo, malé a hezké plážičky, úplně jiný klid než ve vedlejší Bašce Vodě. Tomu odpovídají i vyšší ceny ubytování. Byl jsem zde jen párkrát na procházce, ale být tu na dovolené... to bych fakt rád :-)

Petr Březina

Skvělé místo.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook