Brela - Památky

Nádherné luxusní letovisko Brela se rozkládá mezi bohatými borovicovými lesy. Osadu obklopují strmé pahorky pohoří Biokovo a drobná skaliska romanticky roztroušená po zdejších plážích. Užijte si klidnou dovolenou v malém ráji na okraji Makarské riviéry.

Chorvatsko... Místa... Brela ... Památky
  • Barokní farní kostel Panny Marie Karmelské (Gospa od Karmela) nechal v roce 1715 postavit makarský biskup Nikola Bijanković. Dobrotivého kněze připomíná pomník, který Brelané v roce 2015 slavnostně odhalili u kostela. Nachází se v části Soline, nad hotelem Soline.
  • V osadě Jakiruša stojí kostel sv. Štěpána (Sveti Stjepan) postavený v roce 1897 na místě starší středověké stavby.
  • U hřbitova blízko kostela byla objevena středověká nekropole s několika zvláštními náhrobky tzv. stećky.
  • Na kopcích vysoko nad Brelou lze najít malé kostelíky a kaple: sv. Mikuláše na kopci Prirovac ve výšce 572 m (Sv. Nikola) a Sv. Kajo v sedle Nevista ve výšci 494 m.
  • Nad osadou Gornja Brela stojí barokní mariánský kostelík Gospa od Zdravlja.
  • Na několika místech dochovaly původní domy, příklady lidové vesnické architektury, např Kuća Filipović (Stare Soline) nebo komplex Bekavci-Ivandić v části Donji Kričak.
  • Napoleonova nebo také Francouzká cesta (Napoleonova cesta) byla postavena v letech 1810 až 1811, když Napoleon modernizoval zdejší kraj (Napoleonova cesta nad Brelou bude novou atrakcí pro turisty). Zbytky cesty jsou k vidění nad osadou Gornji Kričak nadmořské výšce 357 až 443 metrů. Vede tudy pěší stezka Brela – Gornji Kričak – Sv. Kajo – Nevistina stina – Sokolove Staje – Sv. Nikola.

Vaše hodnocení místa

130 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Monika Vodáková Kulová

Zatím jen na výletě, někdy snad dovolená :-). Byli jsme ale poblíž, v Pisaku.

Lucia Hudecová

Krásne rušné letovisko na Makarskej riviére.
Vyviera tu do mora niekoľko sladkovodných prameňov, čo v lete príjemne ochladzuje vodu a vďaka nim je more prekrásne sfarbené. Veľmi fotogenické miesto :)
Odporúčam!

Ferdinand Hoppe

Moc krásné místo, malé a hezké plážičky, úplně jiný klid než ve vedlejší Bašce Vodě. Tomu odpovídají i vyšší ceny ubytování. Byl jsem zde jen párkrát na procházce, ale být tu na dovolené... to bych fakt rád :-)

Petr Březina

Skvělé místo.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook