Fažana - Zajímavosti

Poklidné přístavní městečko s bohatou rybářskou minulostí a mnoha starobylými kostelíky. Kromě báječného koupání na přírodních a oblázkových plážích si tu v létě užijete také tradiční lidové slavnosti. Z Fažany se dá podniknout výlet na Brijunské ostrovy.

Chorvatsko... Místa... Fažana ... Zajímavosti
  • La Rondiella (vlaštovka) je fažanská ulička tak úzká a krátká, že ji podle pověsti mohly prolétnout pouze vlaštovky a dneska ji ani Google neeviduje ve svých mapách. Zkuste ji najít, třeba budete mít štěstí.
  • Ve městě vás určitě zaujmou malé, z kamene tesané nádrže tzv. šterny, které zachycovaly dešťovou vodu a v minulosti představovaly jediný zdroj pitné vody ve Fažaně.
  • Ještě dnes tady v přístavu můžete obdivovat tradiční rybářské čluny tzv. batany. Batana je mělký člun s plochým dnem (4 -5,5 m dlouhý). Vítr chytá do plachty, kterou si podle tradice každá rodina označuje vlastním symbolem. V minulosti tyto symboly jasně ukazovaly, čí loď se zrovna vrací z rybolovu. V létě se ještě dnes na batanách konají závody ve veslování.
  • Fažanu si oblíbilo mnoho slavných osobností. Kdysi jste tu mohli potkat třeba Jamese Joyce, Thomase Manna, Josipa Broze Tita (měl letní sídlo na Brijuni), Indiru Gandhí, Ho Či Mina, Henryho Kissingera, Sophiu Loren, Elizabeth Taylor, nebo třeba Placida Dominga.

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Jakub Písecký

Krásná lokalita, jedna z nejhezčích na Istrii, doporučuji navštívit ostrovy Brijuni, kde jsou malebné plážičky a nádherně průzračné moře vhodné k potápění. Také doporučuji restauraci Bistro KF, kde perfektně vaří.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook