Lopud - Památky

Jediná obec na ostrově Lopud (350 obyv.), přístav, letovisko a oblíbený výletní cíl. Leží v široké Lopudské zátoce (Uvala Lopud) na západním pobřeží ostrova. Zátoka je současně vyhledávanou pláží.

Chorvatsko... Místa... Lopud ... Památky

Nad přístavem stojí františkánský klášter z 15. stol., od 19. stol. opuštěný (tematický článek: Torety - obranné věže na Elafitských ostrovech). Probíhá jeho obnova (viz článek: Habsburská arcivévodkyně Francesca pokračuje v obnově kláštera v Lopudu). Klášterní mariánský kostel Gospa od Špilice (15. - 16. stol.) má mnohé cenné obrazy.


Ve velmi dobrém stavu je naopak obnovený kostel. Sv. Trojice (
Sveto Trojstvo) ze 16.-17. stol., který stojí před vjezdem do přístavu.Z někdejších honosných lopudských paláců a letohrádků (většinou si je vzhledem k příznivému lopudskému klimatu stavěla dubrovnická šlechta) je obnoven pouze jediný, a to rodiny Djordjić-Mayneriů na nábřeží, s krásným parkem. Z ostatních paláců, včetně Knížecího, zbylo jen velmi málo. Mnoho toho nezůstalo ani z pevnosti na poloostrově při vjezdu do přístavu, která v dobách slávy hlídala a chránila město.

Lopud
Lopud, františkánský klášter

V místě je malé muzeum, které potřebuje obnovu, s několika cennými artefakty.

Mimo městečko, vysoko nad zátokou Šunj na jihovýchodním pobřeží ostrova, mariánský poutní kostel Gospa od Šunja (12. a 17. stol.) s hodnotným inventářem.

Fotogalerie (5)

Vaše hodnocení místa

111 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook