Slano - Historie

Městečko a letovisko Slano leží v závěru hlubokého zálivu, 34 km severozápadně od Dubrovníku. Úroveň nabízených služeb se zvýšila postavením luxusního hotelu Admiral přímo u zdejší oblázkové pláže.

Chorvatsko... Místa... Slano ... Historie

Krátce poté, co Dubrovnická republika v roce 1399 zakoupila toto přímoří od bosenského vládce, tu vybudovala sídlo svého správce pro zdejší oblast, tzv. Knížecí palác (Knežev dvor). Palác, částečně upravený v 19. století, se zachoval v podstatě ve své původní podobě uzavřeného bloku staveb, výrazně obranného charaketeru. V roce 2017 byl po komplexní rekonstrukci otevřen a slouží jako kulturní centrum (podrobněji v aktualitě: Vrácen život další historické památce v okolí Dubrovníku).

Druhou pozoruhodnou stavbou je letohrádek bosenské rodiny Ohmučevićů, která byla nejbohatší a nejvýznamnější šlechtickou rodinou oblasti. Svůj majetek získala díky mořeplavbě.

Klášter s klášterním kostelem sv. Jeronýma (Sveti Jeronim),jižně od obce, v dominantní poloze nad zálivem, daly postavit šlechtické rodiny Lisaců a Gradićů pro bosenské františkány. Na lokalitě byly nalezeny pozůstatky starokřesťanského kostela a několik antických křesťanských sarkofágů a hrobů, které se nacházejí v malém lapidáriu kláštera
.

Fotogalerie (5)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook