Hvar - Památky

Hvar na stejnojmenném ostrově patří mezi nejpůvabnější městečka a nejoblíbenější letoviska na Jadranu. Má jak celou řadu významných historických památek, tak velmi dobré podmínky pro rekreaci, sport a zábavu.

Chorvatsko... Místa... Hvar ... Památky

Hvar je bohatý na historické památky.

Benátské opevnění - hradby kolem města navazující na pevnost Španjol též Španjolska tvrdjava (88 m n. m.) pochází z 16. stol. Pevnost je přístupná (platí se vstupné). K pevnosti vede kromě asfaltové silnice (od autobusové zastávky a parkoviště na okraji starého města) i několik pěších cest.

Na kopci vysoko nad městem (241 m n. m.) stojí pevnost Fort Napoleon, postavená Francouzi začátkem 19. stol.

Budova Arzenálu (Arsenal), tj. opravny válečných lodí, kterou postavili Benátčané v 16. stol., je monumentální přízemní budova u přístavu. V 17. stol. bylo na ni přistavěno divadlo, které je dnes je jedním z nejstarších divadel v jihovýchodní Evropě, dochovaných do dnešní doby. Slouží kulturním a společenským účelům až do součastnosti. Nyní probíhá v divadle rekonstrukce, ale jinak je přístupné.

Katedrála sv. Štěpána (Sveti Stjepan) stojí přímo na náměstí. Je to renesančně-barokní stavba ze 16. až 17. stol. s cenným interiérem. Lze navštívit i klenotnici katedrály s cennými církevními předměty. Pěkná barokní zvonice pochází ze 17. stol. Na náměstí před katedrálou je městská kašna (gradski bunar) ze 16. stol.


Zajímavý celek tvoří dnešní hotel
 Palace v centru Hvaru, na místě, kde původně stál rozsáhlý komplex renesančního Knížecího paláce, který byl po městském hradě (dnešní Španjolska tvrdjava) sídlem benátského místodržitele. Byl zbořen začátkem 20.stol. Z něho zbyla jen goticko renesanční hodinová věž Leroj (16. stol.), původně obranná věž a krásná renesanční městská lodžie (Gradska loža), které tvoří přední frontu.V městě se nachází několik hodnotných staveb paláců a domů: palác Paladiniů, Vukasinovićů, nedokončený palác Hektorovićů, biskupský palác, které se datují od gotiky až po pozdní baroko.


Ve staré části města stojí kostelík sv. Kosmy a Damiána (
Sveti Kuzma i Damjan) z 15. - 16. stol. a gotický kostel sv. Ducha (Sveti Duh) z 15. stol.Z goticko-renesančního kostela sv. Marka (Sveti Marko), který byl součástí dominikánského kláštera, se dochovala pouze jeho zvonice a část hlavní lodě; dnes je v ní malá archeologická sbírka a lapidárium prof. G. Novaka (Arheološka zbirka i lapidarij "Dr. Grga Novak").

Mimo hradby (za katedrálou) lze navštívit pěkný renesanční letohrádek básníka Hanibala Luciće (16. stol.).


Tematický článek: 
Několik zajímavostí z městečka Hvar.Významnou památku představuje františkánský klášter s mariánským kostelem Gospa od Milosti (15. stol.) stojící při pobřeží východně od centra města. Může se pochlubit mimořádně cennými obrazy, sochami a plastikami, sbírkou sakrálních předmětů, knih atd., a to jak v interiéru kostela, tak i v refektáři kláštera. Přístup je i do malé, ale pěkné klášterní zahrady a do křížové chodby.

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Veľmi slnečné miesto. Pláže v okolí centra prevažne betónové, ale dá sa zájsť aj ďalej a nájsť si vlastnú malú kamienkovú.
Nad mestom Hvar sú krásne levanduľové plantáže.
Veľmi dobré lodné spojenie, najbližší trajektový prístav je v meste Stari Grad.
Ideálne je prenajať si auto či skúter a preskúmať ostrov, cesty sú naozaj veľmi dobré (často lepšie ako na Slovensku :D )

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook