Postira - Výlety

Postira je obec s rybářskou tradicí a rychle se rozvíjející letovisko na severním pobřeží ostrova Brače. Návštěvníci tu najdou oblázkové, skalnaté i písečné pláže, historické památky a možnosti rekreačního vyžití.

Chorvatsko... Místa... Postira ... Výlety

  • Dol - vnitrozemská osada 3 km jižně. Navštěvuje se pro zachovalou venkovskou architekturu a malebnou atmosféru. Je zde možno ochutnat speciality dalmatské kuchyně. V okolí několik zajímavých kostelíků: sv. Víta (Sveti Vid), sv. Michala (Sveti Mihovil) a sv. Barbory (Sveta Barbara).


Dol
Dol
  • Pučišća (též Pučišće)- 9 km východně na severním pobřeží Brače. Obec je hlavním střediskem těžby kamene a jeho zpracování na celém ostrově (viz tematický článek: Ostrov Brač a kámen). V bezprostřední blízkosti jsou tři velké kamenolomy - Punta, Veselje a Kupinova (v provozu). V obci stojí lze koupit suvenýry ze zdejšího mramoru (vázy, misky, popelníky, šachy ap.). V místě se starou kamenickou tradicí je jediná kamenická škola v Chorvatsku. V 15. stol. tu místní šlechtic C. Žavetić vybudoval na obranu před tureckými nájezdy dobře opevněný palác - kaštel, k němuž tu později přibylo 12 dalších; z nich se ale dochovaly jen dva. Jeden z nich byl před nedávnem obnoven rodinou Deškovićů a nyní je zde luxusní rodinný hotel (Palača Dešković). V tomto paláci se v roce 1883 narodil významný chorvatský sochař Branko Dešković, jehož jménem je nazvaná galerie v Bolu (Galerie výtvarného umění v letovisku Bol na Brači).
    Odtud další možnosti výletů:
    - K některému ze starých kostelíků (11. - 15.stol.) na kopcích v okolí.
    - Pražnice, osada ve vnitrozemí ostrova, jižně od obce Pušišća. Na hřbitově tu je románsko-gotický kostelík sv. Cypriána (Sveti Ciprijan), u osady stojí předrománský kostelík zasvěcený sv. Klimentovi (Sveti Klement).
Pučišća
Pučišća

 

Fotogalerie (3)

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook Google+