Brela - Historie

Nádherné luxusní letovisko Brela se rozkládá mezi bohatými borovicovými lesy. Osadu obklopují strmé pahorky pohoří Biokovo a drobná skaliska romanticky roztroušená po zdejších plážích. Užijte si klidnou dovolenou v malém ráji na okraji Makarské riviéry.

Chorvatsko... Místa... Brela ... Historie
  • První zmínky o osadě nazývané Berulie pochází z doby byzantského císaře Porfyrogeneta (905 - 959), přesněji z jeho knihy O vládnutí říši. Berulie byla tehdy jednou ze čtyř obydlených pevností starého neretvanského knížectví Pagánie.
  • Už od 16. století se osada Brela dělí na dvě části: přímořská Dolní Brela (Donja Brela) a Horní Brela (Gornja Brela), která se nachází v nadmořské výšce 300 metrů při sjezdu od dálnice A1 (exit Šestanovac).
  • Název Brela pochází z označení pramenů vody (vřídlo=vrelo). Jedná se o podmořský pramen sladké vody, říčky, která sem přitéká z kopců Biokovo a vyvěrá pod mořskou hladinou, zhruba 20 metrů od břehu.
  • Dnešní obec vznikla v poměrně nové době, když se obyvatelstvo z vysoko položených osad pod horami Biokovo přestěhovalo za lehčím živobytím u moře.

Vaše hodnocení místa

130 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Monika Vodáková Kulová

Zatím jen na výletě, někdy snad dovolená :-). Byli jsme ale poblíž, v Pisaku.

Lucia Hudecová

Krásne rušné letovisko na Makarskej riviére.
Vyviera tu do mora niekoľko sladkovodných prameňov, čo v lete príjemne ochladzuje vodu a vďaka nim je more prekrásne sfarbené. Veľmi fotogenické miesto :)
Odporúčam!

Ferdinand Hoppe

Moc krásné místo, malé a hezké plážičky, úplně jiný klid než ve vedlejší Bašce Vodě. Tomu odpovídají i vyšší ceny ubytování. Byl jsem zde jen párkrát na procházce, ale být tu na dovolené... to bych fakt rád :-)

Petr Březina

Skvělé místo.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook