Starigrad - Paklenica - Výlety

Starigrad-Paklenica je především brána do národního parku Paklenica, který je rájem horolezců, turistů, cyklistů na horských kolech a milovníků horské přírody. Je to však i letovisko s krásnými plážemi, několika hotely a kempy.

Chorvatsko... Místa... Starigrad - Paklenica ... Výlety
  • Hlavním cílem je národní park Paklenica (2 km)


  • Pěkně dochované velebitské rituální náhrobky "mirila" lze vidět u vesnice Ljubotić, 15 km severozápadně od Starigradu (z Jadranské magistrály do Krušćice - 13 km, do Ljubotiće po lokální silnici - 3 km). Do šesti lokalit vede nově vytvořená naučná stezka, dlouhá 5 km, poskytující návštěvníků všechny informace o tomto zvláštním pohřebním obyčeji. Více v tematickém článku: Mirila - starobylý pohřební fenomén na Velebitu.


  • Z letoviska Starigad-Paklenica lze 12 km jihovýhchodně navštívit malou zemědělskou a rybářskou vesnici Rovanjska při Velebitském průlivu. Navštěvuje se pro pozoruhodný předrománský kostelík sv. Jiří (Sveti Juraj). Je to jedna ze starochorvatských sakrálních staveb, kde rozhodující místo v původním architektonickém záměru měl průnik slunečních paprsků na svátek sv. Jiří na určité přesné místo v kostele. Podobně jako v kostele sv.Kříže v Ninu, v kostelíku sv. Martina ve Splitu a dalších starochorvatských svatyních.


  • Obrovac (30 km) s kaňonem Zrmanji. Organizují se i výlety lodí po dolním toku řeky Zrmanji.


  • Lze se zúčastnit off-road výletů "Velebit Jeep Safari" po starých cestách v pohoří Velebit a ke kaňonu Zrmanje. Jsou zaměřeny na lokality, kde se natáčely filmy o Vinnetouovi.


  • Zrmanja
    Zrmanja
  • Modričská krápníková jeskyně u osady Modrić, největší krápníková jeskyně v bezprostřední blízkosti Jadranu (dlouhá 830 m), při Jadranské magistrále, blízko Maslenického mostu. Vyniká velmi bohatou výzdobou. Výchozím místem do této poměrně nedávno objevené a prozkoumané jeskyně je obec Rovanjska. Jeskyně je přístupná pouze za doprovodu průvodce-speleologa, protože je ponechána ve stejném stavu, v jakém byla objevena. Nejsou v ní vybudovány přístupové cesty, upravené chodníky v jeskyni a centrální osvětlení. Návštěvníci jsou vybaveni speciální kombinézou a přílbou s čelovkou. Informace:www.zara-adventure.hr


  • Lze podniknout výlet do Zadaru (42 km).

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Monika Vodáková Kulová

Super. Klid, blízko hory na túry, muzeum Vinnetou apod.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook