Crikvenica - Historie

Živé město a oblíbené letovisko s dlouhou tradicí cestovního ruchu. K jeho oblibě přispívají krásné oblázkové pláže, široká paleta ubytovacích služeb i různorodá nabídka sportu a zábavy, především lidové slavnosti s rybářskou tematikou.

Chorvatsko... Místa... Crikvenica ... Historie
  • Na místě dnešní Crikvenice stával původně římský vojenský tábor Ad Turres, který byl jedním z klíčových míst na cestě z Aquileie v severní Itálii do provincie Dalmácie.
  • Kvůli ohrožení vizigótskými kmeny v 5. století se obyvatelstvo uchýlilo z pobřeží do okolních kopců, kde vznikla se postupně rozvinula středověká osada Kotor. V 18. století vyhořela a zůstala do dnešních dnů v rozvalinách.
  • Ve středověku se zdejší kraj stal součástí Vinodolské župy, kde 450 let vládla krcká knížata z rodu Frankopanů.
  • Osada při pobřeží pak sloužila jako přístav a rybářská osada pro vesnice ve vnitrozemí, zejména Grižane.
  • Za panování Frankopanů byl sepsán Vinodolský zákoník, který je nejstarším právním dokumentem v chorvatské historii (z roku 1288). Kodex je psán hlaholicí. Byla jím ustanovena pravidla pro vlastnictví a využívání místní půdy.
  • Za zakladatele Crikvenice se pokládá Nikola IV. Frankopan, který začátkem 15. století postavil na místě středověkého kostelíka při ústí řeky Dubračiny opevněný zámek - kaštel. V roce 1412 jej věnoval řádu pavlánů, kteří v něm zřídili klášter a školu. Od chorvatského slova crkva (kostel) pochází dnešní název Crikvenica. Klášter se stal centrem veřejného a kulturního života celého kraje.
  • Po zrušení řádu koncem 18. století byl nějaký čas v majetku Habsburků, kteří tu zřídili důstojnickou ozdravovnu. Později byla změněna v dětský domov. Dnes je přestavěn na hotel.
  • Začátkem 20. století získala Crikvenica status klimatických přímořských lázní, byly postaveny první hotely, mezi nimi i hotel Therapia, dříve i dnes zaměřený mimo jiné i na léčbu talasoterapií, tj. léčbu mořskou vodou. V samém počátku preferovala pobyty v Crikvenici uherská šlechta. Aktualita: Crikvenica slaví 120 let cestovního ruchu
  • Crikvenica byla zejména mezi dvěma světovými válkami oblíbena u českých návštěvníků, některé hotely měly i české majitele. Česká klientela se zaměřovala hlavně na dětskou a rodinnou rekreaci.
  • Ve druhé polovině minulého století vyrostla další hotelová i léčebná zařízení pro rehabilitaci a klimatickou léčbu, především Speciální nemocnice pro zdravotní rehabilitaci "Thalassotherapia" (Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju).

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Veľmi pekné, príjemné prímorské mestečko. Nevýhodou bolo naše ubytovanie v pavilónoch Ad Turres, ktoré sa nachádza na kopci pomerne ďaleko od promenády a mora.
Letovisko má aj mestskú piesočnatú pláž so slnečníkmi za poplatok. V noci to tam "žije" bohatým nočným životom až do skorých ranných hodín.
Smerom k poloostrovu Kačjak sa nachádzajú sklalnaté nudistické pláže.

Michal Zásměta

Velmi rušné letovisko.Na pláži velmi plno.Ale na druhou srtranu plno možností pro výlety na moře.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook