Crikvenica slaví 120 let cestovního ruchu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Crikvenica slaví…
Publikováno: 29.01.2008
Crikvenica
Crikvenica

Crikvenica, pojem v chorvatském cestovním ruchu, oslaví letos 120 let od doby, kdy byly položeny základy cestovního ruchu v tomto městě.

První návštěvníky přivážely v 70. letech 19. století parníky, které v té době začaly přistávat v Crikvenici. Byli to především hosté z lázeňského města Opatija, kteří sem jezdili na výlety. Oceňovali krásné zdejší koupání, příjemné klima a půvabné okolí.

Za skutečné položení základů cestovního ruchu v Crikvenici lze však pokládat postavení prvního zdejšího koupaliště se šesti kabinami v roce 1888 a současná prezentace Crikvenice jako přímořského lázeňského místa. A pak už to šlo ráz na ráz. V roce 1891 byl otevřen první hotel, který se nazýval "Erzherzogin Clotilde" (chorv. Nadvojvotkinja Clotilde). A byl to první hotel nejen v Crikvenici, ale i na celém zdejším pobřeží, nazývalého Chorvatské přímoří. Dnes je v něm lékárna Jadran. V tom samém roce vyšel první německý průvodce po Crikvenici. V roce 1895 se otevřely brány dalšího hotelu "Erzherzog Joseph" (chorv. Nadvojvoda Josip), ale po čtyřech letech své existence byl přejmenován na "Therapia" a pod tímto názvem funguje dodnes. Slavný hotel, který je právem pokládán za jeden z nejkrásnějších na celém pobřeží Jadranu, měl kromě tehdy luxusního vybavení i vlastní koupaliště a nádherný park. Před pár lety proběhla v hotelu komplexní rekonstrukce, která mu opět vrátila někdejší lesk.

Crikvenica
Crikvenica, hotel Therapia

K rychlému rozvoji letoviska přispěla především uherská šlechta, a to na rozdíl od Opatije, kde tvořila převážnou část návštěvníků rakouská šlechta, spolu s ní však i společenské horní vrstvy z různých evropských zemí.

Pak následovaly brzy za sebou tři další hotely, mezi nimi i později velmi populární Miramare, který se orientoval výrazně na léčebnou turistiku. V roce 1906 byl vydán první průvodce po Crikvenici v chorvatštině, který se dočkal neuvěřitelných sedmi vydání a překladů do němčiny, češtiny a maďarštiny. V témže roce byla Crikvenica oficiálně prohlášena klimatickými lázněmi.

K pověsti Crikvenice a k jejímu lesku přispívala vždy kvalitní architektura hotelů a parková úprava jak veřejných ploch, tak i bezprostředního okolí hotelů. Vlastní, velmi pohledný park s četnými subtropickými rostlinami je dokonce součástí hotelu Therapia. Ruku v ruce s péčí o veřejnou zeleň šla i úprava soukromých domů a vil.

Dnes je Crikvenica jedním z největších a nejpřitažlivějších turistických středisek v oblasti Kvarneru. Počtem svých ubytovacích kapacit (přes 10 tisíc lůžek, včetně soukromí) stojí na Jadranu na čtvrtém místě - za Porečí, Rovinjí a Umagem. Je velmi populární destinací pro rodinné dovolené, a to především díky výborných možnostem koupání vhodným i pro ty nejmenší. Již čtyři crikvenické pláže již získaly prestižní ocenění - Modrých vlajku.

K oblibě Crikvenice přispívá mj. i bohatá a různorodá nabídka zábavy, sportování a kultury. Jedním z nejnavštěvovanějších míst je bohatě vybavené akvárium. Známé a hodně navštěvované jsou různé crikvenické slavnosti a zábavné akce, např. Rybářský týden, Dny chorvatských výrobků, Crikvenický plavecký maratón a různé lidové slavnosti - fešty.

Velkou přitažlivost má Crikvenica stále jako léčebné lázně vysoké úrovně a skvěle vybavené, kde se léčí především nemoci dýchacích orgánů, revmatismus, alergie a další.

Crikvenica
Crikvenica, pláže

K oblibě Crikvenice přispívá vedle příjemného a mírného podnebí i velký výběr vycházek a nenáročných výletů do okolí, a to jak do okolních letovisek Crikvenické riviéry - Dramalje, Kačjaku, Jadranova, do Selců a Nového Vinodolského, ale i do přilehlého zázemí, především do půvabného Vinodolu. Vinodol je romantické údolí oblíbené již za Římanů jako Vallis vinearia, v němž se ve středověku a začátkem novověku psaly mnohé kapitoly z dějin Chorvatů; připomínají je pozůstatky hradů, tvrzí a starých sídel.

Crikvenica bude slavit své výročí ve velkém stylu. Oslavy s bohatým programem začnou již koncem letošního ledna a budou pokračovat až téměř do konce roku. Je připravena řada zajímavých kulturních a zábavních akcí, sportovní závody, gastronomické soutěže a další akce. V rámci oslav bude otevřeno Muzeum města Crikvenica, k jehož založení přispěly především bohaté archeologické nálezy z naleziště v Crikvenici a paleontologického naleziště v lokalitě Dramalj. Novinkou bude i Crikvenický festival antiky, navazující na historii Crikvenice starou přes dva tisíce let. V rámci jubilea bude koncem roku po náročné obnově otevřen hotel Miramare. Tento hotel, zařazený spolu s hotelem Therapia mezi chorvatské chráněné kulturní památky, však léta chátral a po náročné obnově se bude pyšnit čtyřmi hvězdičkami.

Zdroj informací:Mohlo by vás zajímat