Veli Lošinj - Historie

Malebné městečko, klimatické lázně a přístav Veli Lošinj leží v jihovýchodní části ostrova Lošinje. Je menší než sousední Mali Lošinj, ale v historii tomu tak nebylo. Slavnou mořeplaveckou minulost připomínají sbírky v místním muzeu a kapitánské vily.

Chorvatsko... Místa... Veli Lošinj ... Historie
Osídlení je staré, sahá do raného středověku. Nejstarší dochovanou stavbou je románský kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola). Masivní strážní věž Kula (též Uskok-kula), postavená na obranu proti pirátským nájezdům uskoků ze Senje, pochází ze 15. stol. Po provedené obnově je v ní umístěna stálá expozice věnovaná staré námořní tradici Velkého Lošinje, součást Lošinjského muzea. V barokním farním kostele sv. Antonína (Sveti Antun Opat) jsou obrazy italských umělců, např. B. Vivariniho a bohatý inventář.

Celkově má městečko Veli Lošinj převážně barokní a klasicistní ráz. Honosné vily si tu postavili lošinjští kapitáni a majitelé lodí. V 19. stol. je následovala rakouská šlechta, mezi jinými i výše zmíněný arcivévoda Karel Štěpán.

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Stanik Knap

Malebné městečko Veli Losinj jsem navštívil 2x. Hezký přístav s množstvím kaváren a konob a koupání v krásných zátokách na nás udělalo velký dojem. Rádi se opět někdy vrátíme!

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook