Martinšćica - Výlety

Martinšćica je malá osada, přístav a letovisko obklopené lesy na západním pobřeží ostrova Cresu. Zdejší kemp Slatina patří k nejlepším kempům na chorvatském Jadranu a jeho návštěvníci oceňují okolní přírodu, čisté moře i nádhernou oblázkovou pláž.

Chorvatsko... Místa... Martinšćica ... Výlety
  • Štivan -osada 5 km jihovýchodně. Navštěvují se hlavně jeho restaurace a konoby, kde se výborně připravují ryby, plody moře, jehněčí maso, ovčí sýr, víno. Krásné koupání


  • Vesnice Ustrine (11 km) a ostrov Zeča - jižně od Martinšćice - krásné koupání, krásná přírodní scenérie.


  • Vrana - 11 km, vyhlídka na Vranské jezero (Vransko jezero) - nejpozoruhodnější přírodní fenomén ostrova:sladkovodní jezero o rozloze 5,8 km2 s hladinou13 m nad mořem (kryptodeprese) a dnem v hloubce 68 pod hladinou moře. Jezero (přes 2 mil m3 vody) zásobuje pitnou vodou celý ostrov Cres i sousední Lošinj. Žijí zde sladkovodní ryby. Oblast Vranského jezera je přísně chráněna, je zde zakázáno koupání.


  • městečko Cres (odsud další výlety) 27 km


  • Valun - 23 km severně (odsud další výlety)


  • Orlec - 18 km severovýchodně, vnitrozemská vesnice a další cresská ornitologická rezervace Podokladi (vedle Kruny, viz Beli), a to opět supa bělohlavého (Gyps fulvus). Jméno vesnice je spojeno s tímto velkým ptákem ("orao" nazývají místním dialektem právě supa bělohlavého). Supům tu patří vzdušný prostor na lokalitě Orlec- Koromačno. V rámci zdejší rezervace se konají pozorování těchto vzácných ptáků. Orlec je díky svému chovu ovcí kvetoucí vesnicí, která na rozdíl od mnoha jiných nejeví známky úpadku, ale dobře prosperuje.


  • výlet člunem do zátoky Žanja (severně od Martinšćice, blízko Lubenice) s Modrou jeskyní (místně nazývané Plava grota), do níž je možno při odlivu vplout 10 m dlouhým nízkým tunelem (při přílivu nezbývá než tímto tunelem proplavat pod vodou). Strop vlastní jeskyně je vvýšce 15 m. Otvorem v něm proniká do jeskyně světlo, jehož lom způsobuje kouzelnou hru barev.

Vaše hodnocení místa

3 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook