KORNATI - Kultura

Kornatské ostrovy tvoří 147 téměř holých ostrovů, ostrůvků a útesů rozesetých v modré hladině Jadranu. Na většině jejich území a okolního moře se rozkládá národní park Kornati.

Chorvatsko... Místa... KORNATI ... Kultura
  • Velmi navštěvovanou slavností na Kornatských ostrovech je procesí na loďkách a člunech k Panně Marii z Taracu. Tento mariánský kostelík stojí v Podtarackém zálivu na ostrově Kornat, na jeho jihozápadním pobřeží. Obyvatelé Murteru, ale i jiných ostrovů, sem po staletí směřují vždy první neděli v červenci na svých lodích a člunech na pouť k P. Marii z Taracu, aby ji poprosili o požehnání. Nejen z Murteru, ale i z celého dalekého okolí plují poutníci k ostrovu, mezi nimi bývá i dost turistů. Slavnost je totiž přehlídkou krásných lidových krojů, korouhví bratrstev i slavnostních rouch kněží. Slavnost vrcholí bohoslužbou před kostelem a požehnáním všem přítomným. Dávají si tu dostaveníčko i jachtaři, ale ti si musejí pospíšit, jinak bývají všechna kotviště beznadějně obsazená.
  • Jedním za zajímavých fenomenů nejen Kornatů, ale i celého chorvatského pobřeží Jadranu, jsou suché zídky z naskládaných kamenů - suhozidi, které ohraničují pozemky a pastviny. Jen na ostrově Kornatu jich je 260 kilometrů! Jsou památkou neskutečné lidské dřiny, dovednosti a trpělivosti. Umění stavby kamenných zídek bylo v roce 2018 zapsáno na Seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

123 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook