Vrátí se tuleň středomořský do svého starého domova?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Vrátí se tuleň…
Publikováno: 10.10.2001
10.10.2001

Ještě před půl stoletím žil na osamělých mořských útesech a ostrůvcích, v těžko přístupných odlehlých přímořských jeskyních na ostrově Mljetu a ještě na několika dalších místech vzácný živočich, tuleň středomořský, latinsky Monachus monachus albiventer, chorvatsky morska medvjedica, dnes silně ohrožený vyhynutím. Někdy se uvádí i jako středomořský lachtan. Mnoho jich tu nebylo ani tehdy, ale několik párů tu přece jen mělo svůj domov. Ne že by je tu mljetští zemědělci a rybáři rádi viděli. Pronásledovali a ubíjeli je s tím, že jim v noci ničí vinice i úrodou. A rybáři měli na tuleně spadeno, protože prý jim trhají sítě a kradou úlovky. Přitom bylo téměř jisté, že tuleni nejsou původci těchto škod, rybářům je způsobovali spíš delfíni.

Tuleni středomořští byli tehdy domovem i na ostrůvku Biševo u Visu - jedna z tamějších jeskyň se ještě dnes nazývá Medvidina spilja. A právě v této jeskyni žili po staletí tito plaší tvorové, i zde podezřelí z ničení vinic a rybářských sítí. Nyní se místo tuleňů vyhřívají na pěkné pláži před jeskyní turistité, kteří tu užívají koupání, slunce a ticha, daleko od hlučných pláží velkých letovisek.

Ale jak na Mljetu, tak i na Biševu bychom je dnes už marně hledali. Nejsou tady a už se sem ani občas nevracejí. Snad někdy zavítají na vzdálené ostrůvky Svetac, Jabuka a Brusnik, alespoň o tom svědčí pronikavý zápach, který po nich po týdny zůstává na místech, kde se třeba jen krátce zdržovali.

Podobný osud jako na chorvatských ostrovech stihl tuleně středomořské prakticky v celém Středomoří. Jen několik desítek párů žije v současné době na odlehlých místech tureckých a afrických břehů.

V chorvatských vědeckých kruzích se v současné době pracuje na projektu, podle něhož by se na několik místech národního parku Mljet, přibližně tam, kde tuleni po staletí žili, měly vytvořit podmínky pro jejich nerušený život; přenést sem několik párů z míst, kde tento živočich, tak blízký vyhubení, dosud přežívá. Zatím není o realizaci tohoto záměru s konečnou platností rozhodnuto. A pokud by k jeho uskutečnění došlo, není samozřejmě jisté, zda by tuleni ve starém domově byli ještě schopni žít.Mohlo by vás zajímat