OSTROV BRUSNIK

Chorvatsko... Místa... OSTROV BRUSNIK

Neobydlený ostrůvek o rozloze 3 hektary v otevřeném moři 23 km západně od ostrova Vis. Nejbližším sousedem jsou ostrůvky Svetac (Sveti Andrija) a Kamik. Brusnik i Jabuka jsou chráněné přírodní výtvory (podle našich kategorií ochrany přírody).

Brusnik
Brusnik

Vulkanické horniny tu utuhly do malebných tmavých ploten a balvanů dohladka ohlazených, což také dalo ostrůvku jeho jméno (Brusnik = obroušený, ohlazený). Je tvořen ferromagnetickými minerály. Kamenitý ostrůvek je nízký, vyčnívá nad hladinu jen 12 metrů, má chudou vegetaci (většinou kapara). Žije tu endemická ještěrka černá (Lacerta tautica melisellensis).

Geologické složení ostrůvku Brusnik je podobně jako na Jabuce příčinou magnetické anomálie jak na otrůvku samotném, tak i v okolních vodách.

Brusnik
Nádrže na langusty

Pobřeží je skalnaté a nízké, celkem snadno přístupné. Pouze na severozápadním pobřeží je malá zátoka s pěknou pláží, jejíž krásně ohlazené oblázky jsou, stejně jako celý ostrov, tmavé barvy. Na tuto pláž vytahovali rybáři z Komiže a Biševa své loďky, když sem připlouvali lovit langusty.

Zvláštností Brusniku jsou nevelké nádrže, které již dávno v minulosti vyhloubili rybáři v těžkém místním terénu. Do těchto prohlubní umísťovali rybáři v období vydatnějšího lovu, tj. na podzim, své nejvzácnější úlovky, langusty, aby v nich měli zásobárnu i v mimosezónním období. Nacházejí se při břehu a ve skalní rozsedlině, která se v zimě zaplní vodou. Těmito prohlubněmi volně protéká mořská voda, takže langusty tu mohou žít v přírodním prostředí, které jim vyhovuje. Místně se těmto "sádkám" říká jastožere (langusta se chorvatsky řekne jastog).

Na útesech při ostrůvku žily poslední zbytky vzácných středomořských tuleňů.

Brusnik je v poslední době dosti častým cílem jachtařů. Je znám bohatstvím ryb v okolních vodách.Související články

Tip pro jachtařský výlet: ostrovy Jabuka a Brusnik
Tuleň středomořský se vrací na Jadran

Fotogalerie (1)

Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook