Víte, co je za živočicha promyka mungo, a kde na pobřeží Jadranu žije?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Víte, co je za…
Publikováno: 18.10.2001
18.10.2001

Promyka mungo patří do rodu Herpestes, šelem z čeledi cibetkovitých a proslula tím, že je největším nepřítelem jedovatých hadů, a bez ohledu na svůj malý vzrůst (je menší než zajíc) jim v soubojích přináší smrt. Ostatně soubojem se nedá jejich střetnutí nazvat. Když promyka hada (zmiji, chřestýše nebo jiného nebezpečného plaza) vyslídí, začne v bezprostřední blízkosti kolem něho do kolečka běhat a skákat ve stále rychlejším tempu a v těsnějších kruzích, fouká mu vzduch do ústní dutiny a do očí, čímž ho rozběsní, takže had úplně ztratí svou opatrnost a obezřetnost. Toho promyka využije, skočí a jednou dvakrát se mu zakousne za hlavu a tak ho zabije.

Promyka mungo si získala věhlas již ve svém původním domově v Indii, kde se mimo jiné stala hrdinkou povídky anglického klasika R. Kiplinga "Riki Tiki Tavi".

Promyky byly začátkem 20. století přivezeny z Indie na Mljet, aby pomohly vyhubit jedovaté hady, kteří se tu přemnožili a ohrožovali místní obyvatele. Lze tedy říci, že již více než před sto léty byla zde použita forma moderního biologického boje proti jedovatým hadům. Promyky svůj úkol splnily, hadi na Mljetu nejsou, ale promyk tu zůstalo trochu moc.Diskuze k článku

Sebastian Major
Sebastian Major
27.11.2016 19:59:41

já žádnou neviděl :-((

Mohlo by vás zajímat