Výlet z Omiše k Radmanovým mlýnům

Je to oblíbené výletní místo a restaurace na řece Cetině, asi 6 kilometrů od Omiše. Může se navštívit lodí s omišskou cestovní agenturou nebo autem po silnici.

Chorvatsko... Články ... Témata ... Výlet z Omiše k…
Publikováno: 17.08.2017

Omiš, nevelké město ve střední Dalmácii, patří nejen k nejpopulárnějším letoviskům díky své nádherné písečné pláži i pozoruhodnému historickému jádru, ale i k velmi oblíbeným východiskům výletů po přilehlé pevnině i po moři. Již impozantní ústí řeky Cetiny, sevřené mohutnou skalní soutěskou, je příslibem dalších unikátních přírodních partií, velmi snadno z Omiše dostupných. Také paleta možných aktivit je rozsáhlá a velmi pestrá.

Omiš
Omiš

Návštěvník si může vybrat pohodlný výlet lodí do romantických koutů přírody dolního toku řeky Cetiny nebo na fish-piknik do zátok a městeček protilehlého ostrova Brače, náročný pěší výlet do horských vesniček, skalní lezení na okolních skalách i dobrodružnou plavbu po Cetině na raftech.

Jedním z nejpříjemnějších a nejméně náročných výletních cílů jsou tzv. Radmanovy mlýny (Radmanove mlinice). Je to výletní místo na Cetině, asi 6 kilometrů od Omiše. Může se navštívit lodí s omišskou cestovní agenturou (Cetina je splavná pro malé lodě právě jen k Radmanovým mlýnům) nebo autem po silnici, kterou dal po své návštěvě Dalmácii postavit rakouský císař František Josef ve druhé polovině 19. století.

Lodě cestovních agentur jezdí k Radmanovým mlýnům z omišského nábřeží řeky Cetiny (mezi mostem a tunelem). Plavba trvá 45 minut. Turisté se mohou rozhodnout pro výlet s občerstvením nebo bez, jen s prohlídkou starého mlýna, procházky kolem Cetiny a případného koupání. Již sama plavba do Radamových mlýnů je příjemným zážitkem. Z řeky se otevírají krásné výhledy na mohutné skály kaňonu, na postupně se měnící vegetaci a okolní nedotčenou přírodu.

Radmanovy mlýny jsou historický objekt, zmíněný v historických pramenech již na začátku 18. století. Tehdy koupila starý mlýn od původní zdejší vrchnosti z Makarské – Kačićů místní rodina zámožných mlynářů Radmanů. První nový majitel Nikola Radman se svými syny mlýn rozšířili o několik přístaveb a zmodernizovali jej. Část sloužila nadále původnímu účelu, druhou používali Radmanové k bydlení.

V polovině 19. století věnovala nová mladá vzdělaná generace Radmanů velkou péči další stavební úpravě obytné části, která byla upravena jako pohodlná venkovská vila a byla k tomu patřičně vybavena. Na místě, kde byl původně močál a louka, vznikl park s jezírkem. Nechyběli tu ani pávi, bažanti,kachny a labutě. V holubníku našlo domov několik druhů holubů. Parku dominoval platan, který dnes patří k největším stromům ve střední Dalmácii. Výzdobu tvořily antické a středověké kamenné umělecké artefakty a úlomky, které pocházely ze Splitu a Solinu. Radmanové se však změřili i na rozšíření hospodářství. Vybudovali nový náhon, most se zařízením k regulaci přítoku a jezírko k chovu pstruhů (to slouží dodnes). Nestačilo jim jenom mlynářské podnikání, ale věnovali se také vinařství a pěstování višní ve vesnicích v okolí Omiše (Poljica, Rogoznica, Kučice). Pěstovali jen kvalitní odrůdy vinné révy, které si postupně získávaly oblibu. Jejich vína byla oceněna i na mezinárodních soutěžích, odkud si přivážela četné medaile.

Dnes jsou Radmanovy mlýny oblíbeným výletním místem s velkou kapacitou, kde před sluncem chrání mohutné koruny místních starých stromů a sousední řeka Cetina zmírňuje i ta největší vedra. Přitahují výletníky jak příjemným prostředím své velké venkovní terasy v rámci starobylého komplexu, procházkami podél řeky Cetiny, tak i proslulou kuchyní. K největším specialitám patří domácí chléb pečený ve žhavém popelu pod poklopem (pod pekom) a soparnik, patřící k nehmotnému kulturnímu dědictví zdejšího kraje kolem dolního toku Cetiny (podrobněji v článku: Poljický soparnik je na seznamu potravin s chráněným označením EU). Je to sváteční pokrm, který se v domácnostech připravuje jen na největší svátky. Tento slaný koláč prý chutná nejlépe s kvalitním červeným vínem z omišského kraje. Připravují se tu i říční ryby, zejména pstruzi a úhoři, žáby, mořské plody a ryby, různá masa pečená pod poklopem, jídla na grilu. A není nouze ani o skvělá zdejší červená vína.

Skvělou kuchyní však výčet možných aktivit a programů zdaleka nekončí. V letních měsících sem stovky návštěvníků přijíždí na pravidelné středeční folklorní večery – vystoupení folklorního souboru KUD Dugi Rat (začátek vždy ve 20:30 hod., vstup je zdarma). Komu nevadí studenější voda, může se vykoupat na zdejší malé pláži nebo na na jiném, odlehlejším místě. Jsou tu dětská hřiště a atrakce, obří šachy, hřiště na minigolf, na malou kopanou a na košíkovou, půjčovna kánoí atd. Pro zájemce se pořádají kulinářské dílny, kde se lze pod vedením zkušených kuchařek naučit připravovat některou ze specialit. Kdo by tu chtěl strávit delší čas, může se ubytovat v klimatizovaných dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pro ty, kdo dávají přednost aktivní vodní turistice, jsou určeny plavby na raftech. Organizátor odveze zájemce z Omiše nebo z Radmanových mlýnů na místo startu, odkud je čeká plavba dlouhá 11,5 km, O bezpečnost nemusejí mít obavy, neboť každý raft má svého instruktora s licencí a počítá se i se zapůjčením technického vybavení. Cetina je jednou z nejkrásnějších divokých řek v Chorvatsku – její křišťálově čistá voda a stále se měnící scenérie divokých soutěsek, vodopádů, peřejí i krátkých klidných úseků s okolní nádhernou vegetací patří k nejkrásnějším přírodním zážitkům.

Další informace: Radmanove mlinice


Zdroj informací:


Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat