Nejlepší suvenýr z Kvarneru – mouřenín "morčić"

Chorvatsko... Články ... Témata ... Nejlepší suvenýr z…
Publikováno: 12.01.2010

12.1.2010


Morčić

Většina návštěvníků Kvarneru nemá zprvu pod názvem "morčić" žádnou představu, oč se vlastně jedná. Je však téměř jisté, že se s ním někde setkají, a to nejspíš za výklady klenotnických obchodů. Černá hlavička s bílým turbanem - mouřenín (chorvatsky morčić) je nejznámějším symbolem a suvenýrem především města Rijeky, od roku 1994 je i maskotem proslulého rijeckého karnevalu a jednou z jeho nejoblíbenějších masek. Tato hlavička má už starou historii a v průběhu více než čtyř staletí si získala evropské renomé.

V uplynulém roce byl morčić prohlášen nejlepším suvenýrem celé Přímořsko-goranské župy a získal na regionální úrovni ocenění v soutěži "Modrý květ". Získal však i jiná prestižní uznání a dočkal se též vydání informačního letáku, seznamujícího veřejnost s historií morčiće.

Mouřenín - morčić se nejčastěji objevuje ve formě šperku. Nejprve to byly náušnice, ale dnes je možno si mouřenína koupit ve formě brože, zdobí prsteny i jehlice, případně se prodává i jako samostatná figurka nejrůznějších velikostí, takže výběr je veliký.

Původně nosili náušnice s mouřenínem muži, především námořníci, a to jednu náušnici v pravém uchu. Podobně tak činili i rybáři. Mouřenín jim sloužil jako talisman pro ochranu na moři.

Tato figurka je spojena se dvěma legendami. Ta první pochází se 16. století a je spojena s chorvatským slavným vítězstvím nad Turky na Grobnickém polji. Na bitevním poli prý zůstalo tehdy ležet po padlých Turcích mnoho bílých turbanů. Vítězní chorvatští vojáci dali pak na počest svého vítězství zhotovit pro své ženy náušnice s hlavičkou mouřenína s bílým turbanem.

Druhá legenda pochází z poloostrova Pelješac, což svědčí o rozšíření morčićů po celém jadranském pobřeží. Tamější komtesa darovala prý jedné své služce svobodu a na památku jí věnovala náušnice, na nichž byla znázorněna služčina vlastní hlavička.

Samozřejmě se neví, která z obou legend je bližší skutečnosti – je pravděpodobné, že obě s ní nemají nic společného. Jak se tedy morčić v Rijece objevil? Stačí nahlédnout do historie. Rijeka patřila po staletí Benátkám, které v 17. a 18. století zachvátila móda Orientu - orientálních šperků, voňavek, oblečení, koření, látek, koberců apod. Bohatí Benátčané si pořizovali černošské služebnictvo, které oblékali do orientálních oděvů. Benátští zlatníci pak zhotovovali zlaté šperky zdobené drahými kameny s vyobrazením černé hlavičky v turbanu, jehož italsky nazývali : moretto). Jak už to bývá, rozšířila se tato móda velmi rychle i do provinční Rijeky (italský název je Fiume). Mouřenín - morčić se tak stal skromnější obdobou benátského "moretta" a začal se i zde objevovat na nejrůznějších špercích. Obliba těchto šperků se šířila po celé oblasti, do vnitrozemí Kvarneru a na ostrovy, dál pak do Liky i do Dalmácie. Jméno morčić se začalo všelijak komolit a na různých místech se říkalo mori, morči, morčeki apod.

Tradice figurky mouřenína s bílým turbanem v minulosti natolik zdomácněla v Rijece a okolních přímořských krajích, že se stala symbolem a znakem identity této oblasti. A protože se jedná o skutečně krásný suvenýr, kupují jej často turisté přijíždějící do této části přímoří jako vzácný dárek pro své nejbližší.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat