Zimní Chorvatsko sevřela obáváná "Bora"

Zimní Chorvatsko sevřela obáváná "Bora"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Zimní Chorvatsko…
Publikováno: 11.01.2022

Dalo by se říci, že pro tuto část ročního období je takové počasí příznačné. V zimě je na kontinentě chladno, v horách padá sníh, a na jadranu se to odrazí tak, že začne foukat studený vítr, tzv. Bora.

Bora neboli „Bura“ je severní studený vítr, který vane z pevniny směrem na moře. Od včerejšího dne se na Jadranu projevuje údery o síle do 140 km/hod. To přináší komplikace v dopravě, jak pozemní, tak hlavně námořní. Našinec (suchozemec) by i často zapomněl na dopravu po moři, a že lodě, trajektové linky, jsou nedílnou součástí přepravy, vlastně takové MHD. V těchto dnes je spousta těchto lodních spojení přerušena, což působí problémy hlavně obyvatelům žijícím na ostrovech. Pokud jste na návětrné straně, setkáte se s několikametrovými vlnami. Na otevřeném moři na Istrii by se lehce mohlo stát, jak podotkl vtipně jeden z místních, že se za 10min dostanete do Itálie.

Bora je sice obávaná, ale i přesto vítaná. Jednak rychle a efektivně uschne prádlo, a pak se také krásně vyčistí nebe, vzduch. Nevýhodou je opravdu vlezlá zima, často i se sněhovými přeháňkami a mrazem. Zde nepomůže ani péřová bunda.

Na horním snímku ostrov Korčula, v pozadí hory poloostrova Pelješac, photo by: Maja Šain


Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat