Požár na kopci Mrdakovica

Ve středu 13. 7. 2022 okolo poledne vypukl z dosud nezjištěných příčin požár v oblasti archeologického naleziště na kopci Mrdakovica

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Požár na kopci…
Publikováno: 15.07.2022

Zmíněná lokalita se nachází v Šibenicko-Kninské župě. Požár je nyní lokalizován a je již pod stálým dohledem a kontrolou, žádné nebezpečí už nehrozí.

K šíření napomohl hlavně silný severozápadní vítr Maestral (mistrál), díky kterému se požár rozšířil do oblasti nad vesnice Zaton a Raslina. Obě vesnice jsou turisticky vyhledávané lokality hlavně díky Prokljanskému jezeru a kaňonu řeky Krka. Přispěly také borovicové šišky, které jsou nyní ještě zelené a plné hořlavé pryskyřice.

Průjezd Jadranskou magistrálou D27 byl z části omezen a v noci také přerušen, nyní je však znovu obnoven.

S ohněm bojovalo přes 350 hasičů, dobrovolníků a obyvatel z celého okolí, 75 policistů, 4 „kanadery“ (canadair - letadlo určené k hašení požárů, nabírající vodu z moře. Dvoumotorový celokovový obojživelný hornoplošný létající člun schopný startu z pevniny i z vodní plochy) a také 2 air traktory (mají možnost také se plnit vodou nebo mohou hasit s pomocí bambi vaků, což je vak s vodou připevněný na trup letounu nebo vrtulníku).

Škody jsou naštěstí hlášené jen materiální a menšího rozsahu. Od dnešního rána je situace klidnější, vrátily se zpět dva letouny „kanadery“, které stále zalévají  ohořelou zemi, aby nedošlo k opětovnému vznícení. Oblast zasažená požárem je nyní pod kontrolou a žádné nebezpečí už nehrozí.

O požáru informovalo zpravodajství TN Live, na záznamu si můžete od 31 minuty poslechnout vyjádření redaktorky portálu chorvatsko.cz a zástupkyně cestovní kanceláře Travel Family v Chorvatsku Lenky Laus:

https://tn.nova.cz/videa/4964-prehled-dne/265532-tn-live-prehled-dne-14-cervence-2022

Zdroj:

https://tn.nova.cz/videa/4964-prehled-dne/265532-tn-live-prehled-dne-14-cervence-2022

Foto: Pixsell / Autor: Hrvoje Jelavic / PIXSELL
Text: Lenka Laus, Zlatko Ančić

Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat