Stavba Pelješackého mostu pokračuje podle plánu

Podívejte se na novou prezentaci a 3D vizualizaci mostu z pevniny na poloostrov Pelješac a přístupových komunikací.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Stavba Pelješackého…
Publikováno: 17.05.2019

Minulý týden byla dokončena první etapa výstavby Pelješackého mostu (Pelješki most), dokonce dvanáct dní před plánovaným termínem. Do mořského dna bylo zaraženo 148 ocelových pilot – hlubinných základů pro pilíře budoucího mostu. Nejdelší pilota je dlouhá 128 metrů, těžká 230 tun a má průměr dva metry.

Most z pevniny na poloostrov Pelješac má vyřešit dlouholetý politický a dopravní problém Chorvatska – spojit nejjižnější část Chorvatska (Dubrovnický region), která je šestnáctikilometrovým pásem Bosny a Hercegoviny oddělena od většiny území Chorvatska (více informací najdete v článku: Pelješacký most spojí rozdělené území Chorvatska). Most dlouhý 2,4 kilometru povede z obce Komarna u Kleku na pevnině přes průliv Malého Stonu (kanal Malog Stona) na poloostrov Pelješac (severně od osady Brijesta).

V roce 2018 uzavřela chorvatská vláda smlouvu o výstavbě mostu s čínským konsorciem "China Road and Bridge Corporation" - CRBC, které se zavázalo dokončit most do konce července 2021.

Celý projekt "Silniční provázanost s jižní Dalmácií" zahrnuje kromě mostu také výstavbu třiceti kilometrů přístupových komunikací na pevnině a na poloostrově Pelješac. Od Jadranské magistrály se oddělí v uzlu Duboka u Komarny a zpět se napojí v uzlu Doli jihovýchodně od Stonu. Obtížný terén si vyžádá celou řadu dopravních staveb, mezi nimi čtyři mosty, tři tunely a dva viadukty. Nejnáročnější stavbou přístupových komunikací na poloostrově Pelješac bude most Ston dlouhý 400 metrů, který přemostí Stonský průliv (Stonski kanal), a navazující tunely na obou stranách. Trasu s vyznačenými objekty si můžete prohlédnout na stránce deníku Jutarnji List: Kako će izgledati put prema jugu preko Pelješkog mosta.

Projekt má být dokončen do konce roku 2022. Nejenže stavba přístupových komunikací ještě nezačala, ale ani nebyl vybrán zhotovitel na první etapu výstavby.

Společnost Hrvatske ceste zveřejnila novou prezentaci a 3D vizualizaci, kterou si můžete prohlédnout na stránce deníku Jutarnji list: Pogledajte kako će izgledati cesta za Dubrovnik


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat