Na Plitvických jezerech je znovu v provozu tradiční restaurace "Lička kuća"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Na Plitvických…
Publikováno: 25.08.2015
Plitvická jezera
Plitvická jezera

Již na začátku turistické sezóny byla po rozsáhlé rekonstrukci otevřena oblíbená restaurace "Lička kuća" (Lický dům), která se nachází v areálu Národního parku Plitvická jezera (Nacionalni park Plitvička jezera).

"Lička kuća" byla postavena v roce 1972 jako jedinečný prostor ve stylu původního domu kraje zvaném Lika, který má hostům prezentovat zdejší tradiční kuchyni. V roce 2003 dům prošel velkou rekonstrukcí, která ještě víc zdůraznila původní lický rustikální styl. Před třemi roky však objekt zachvátil požár, při němž vyhořelo první patro a silně bylo poškozeno i přízemí. Obnova Lického domu stála 5,7 miliony kun. Jeho vnější vzhled a vnitřní zařízení zůstalo plně zachováno, ale veškeré instalace byly zmodernizovány a odpovídají dnešním bezpečnostním a hygienickým požadavkům.

Plitvická jezera
Plitvická jezera

Restaurace v lidovém stylu má kapacitu 270 míst ve dvou podlažích. Uprostřed restaurace je otevřené ohniště, na němž se připravují zdejší speciality, především jehněčí maso na rožni a lické speciality "ispod peke" (pečené pod keramickým nebo kovovým poklopem ve žhavém popelu), které zdejší kuchyni proslavily. V nabídce je i telecí maso na různé způsoby, čerství pstruzi, lická polévka, bramborové placky, lické štrůdly se sýrem nebo s jablky, sladké pečivo podobné koblihám "lički uštipci", zdejší čerstvý sýr zvaný "basa", samozřejmě pršut a další místní speciality.

Lický dům provozuje tradiční kuchyni, v níž se zpracovávají výhradně místní produkty – maso, ryby, zelenina, brambory, sýry, pršut – všechno je domácí, od místních farmářů. Jen jehněčího masa se tu ročně zpracuje na devět tun a brambor 20 tun.

"Lička kuća" stojí proti vchodu č. 1 (Ulaz 1) do Národního parku Plitvická jezera.

Informace: NP Plitvička jezera: www.np-plitvicka-jezera.hr


Zdroj informací:

  • Ministerstvo cestovního ruchu Chorvatské republiky (Ministarstvo turizma): www.mint.hr
  • Národní park Plitvická jezera (Nacionalni park Plitvička jezera): www.np-plitvicka-jezera.hr

Mohlo by vás zajímat