Mezinárodní oslí dostihy v Tisnu se konají 8. srpna

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Mezinárodní oslí…
Publikováno: 04.08.2015

Osel

Oslí dostihy v městečku Tisnu na ostrově Murteru v Severní Dalmácii byly od samých počátků cestovního ruchu velkou atrakcí pro návštěvníky, ale i pro místní obyvatele. V městečku se však nespokojili s pořádání běžných oslích závodů a letos organizují již 10. mezinárodní oslí dostihy (Medjunarodna utrka tovarov) s jezdci z řady zemí celého světa, na rozdíl od dalších populárních dostihů v Tribunji, kde závodí pouze místní jezdci. O tom, že se jedná skutečně o mezinárodní akce, svědčí i výsledkové listiny za uplynulá leta: v roce 2012 vyhrál Brazilec, o rok později jezdec z Bosny a Hercegoviny a v loňském roce mladá Holanďanka, která zúročila své zkušenosti z jízdy na koni.

Závodní osli nemají sedla, takže pro jezdce je největší problém se na jeho hřbetě vůbec udržet. Není divu, že o pády nebývá nouze. Vyhraje ten, kdo si nejlépe poradí s oslí tvrdohlavostí.

Sdružení "Osel z Tisna" (Tišnjanski tovar) je spolek nadšenců, který již po řadu let vyvíjí různé aktivity v oživování starých tradic, ale především usiluje o záchranu oslů jako symbolu celé Dalmácie. Ještě před 50 lety, kdy měla každá rodina v Tisnu několik oslů, jich tu žilo přes 400. Byli to nepostradatelní pomocníci při těžkých pracích na poli a dopravě nákladu, ale časem je nahradila výkonnější i levnější technika. Nyní jim hrozí takřka vyhynutí (podrobněji v článku: Osel - ohrožený symbol Jadranu. V roce 2006, kdy v Tisnu zůstal pouze jediný osel, se sdružení podařilo uspořádat první mezinárodní dostihy.

První ročníky pomáhal organizovat místní rodák, profesionál a osobnost s širokými kontakty, Branko Grgić, který působil jako předseda klubu Hajduk Split a vykonával funkci státního tajemníka pro cestovní ruch. Právě on přizval fotbalové hvězdy Hajduku, další celebrity a politiky.

Akce přitahuje do Tisna tisíce návštěvníků a zájem fanoušků tohoto neobvyklého závodu každoročně stoupá. Setkávají se tu i rodáci z Tisna a celého ostrova Murteru, kteří před časem odešli za lehčím živobytím do ciziny. Pro všechny je hlavním magnetem skvělá atmosféra, nadšení a dobrá nálada, panující po celou dobu závodu.

Oslí dostihy s doprovodným zábavním programem (koncert, soutěž v oslím řevu, ohňostroj...) se letos konají v sobotu 8. srpna od 21 hodin na Náměstí Rudina (Trg Rudina) v Tisnu.

Fotogalerie z loňského ročníku: www.sibenik.in

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat