Zajímavá výstava v Muzeu cestovního ruchu v Opatiji

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Zajímavá výstava v…
Publikováno: 23.07.2015
Opatija
Opatija

Dne 1. července byla v Chorvatském muzeu cestovního ruchu v Opatiji zahájena výstava "Pionýři cestovního ruchu na Jadranu" (Pioniri turizma na Jadranu) s podtitulem "Od cestujícího k turistovi a od hostitele k pronajímateli".

Je mimo jakoukoli pochybnost, že cestovní ruch úplně změnil vzhled malých, klidných a převážně tradičních místních osad na Jadranu. Pro několik zdejších generací nebylo však jednoduché se přizpůsobit novým podmínkám. Rozvoj cestovního ruchu přinesl i přeměnu soukromého přijímání hostů k profesionálnímu turizmu. Členové tří vybraných rodin, z nichž každá pochází z jiného místa na jadranském pobřeží, a to z Lumbardy na ostrově Korčula, z vesnice Stara Novalja na ostrově Pagu a ze Žuljany na poloostrově Pelješac, charakterizují tento přerod v cestovním ruchu svými rodinnými a osobními vzpomínkami, velmi opravdovými, mnohdy intimními. Vyprávějí o tom, jak probíhal proces, v němž postupně jejich rodiny vpouštěly turisty do svých domovů, kuchyní, do svého života. Mnozí z návštěvníků výstavy, ať půjde o turisty nebo pronajímatele, se pravděpodobně ztotožní s některou vzpomínkou vybraných rodin.

Muzeum cestovního ruchu (Hrvatski muzej turizma) v Opatiji, které bylo založeno v roce 2007 (podrobněji v článku: Opatija a Muzeum cestovního ruchu), si získává u turistů dobrou pověst a jeho návštěvnost stále stoupá. Svědčí o tom mimo jiné i počet turistů, kteří je letos navštívili v první polovině letošního roku. Ve srovnání s loňským rokem stoupl počet návštěvníků za první půlrok o 10 tisíc. Tento úspěch je výsledkem koncepce zajímavých výstav a dalších programů zaměřených na určitý okruh návštěvníků, např. na děti, které vznikly ve spolupráci s dalšími muzei, městem Opatija, župními orgány i s lokálním obyvatelstvem často se spolupodílícím na programech muzea.

Výstava se koná v hlavní budově Chorvatského muzea cestovního ruchu, v nádherné novorenesanční vile Angiolina, která se nachází v parku v těsné blízkosti opatijské pobřežní promenády zvané Lungo Mare.

Informace: Hrvatski muzej turizma: www.hrmt.hr

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat