Znovu se postaví most na Velkém jezeře v národním parku Mljet

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Znovu se postaví…
Publikováno: 26.01.2015
Mljet
Mljet, Velké jezero

Národní park Mljet na stejnojmenném ostrově v jižní Dalmácii začíná realizovat projekt výstavby nového mostu přes průliv Soline (Kanal Soline) na Velkém jezeře, a to na místě, kde po staletí stával tzv. Veliki most (Velký most). Velké jezero je vlastně mořský záliv, který je úžinou Soline spojen s vnějším moře.

Most, který někdy ve 12. až 13. století postavili benediktinští mniši v nejužším místě úžiny Soline, podstatně zkracoval cestu od jejich mateřského kláštera na ostrůvku Sveta Marija v jihozápadní části Velkého jezera a spojoval jej tak s převážnou částí ostrova.

Mljet
Mljet, průliv Solin


Velký most však překážel prezidentu Titovi, který chtěl se svou přepychovou jachtou vplouvat do srdce nádherného Velkého jezera a úzký vjezd nevyhovoval ani luxusním plavidlům jeho četných hostů a přátel. Takže starý most musel zmizet a průliv musel být rozšířen. Jugoslávská armáda tak na přelomu 50. a 60. let minulého století most zbourala, prohloubila průliv na 2,5 metru a rozšířila na 6 až 8 metrů. A současně byl starý původní benediktinský klášter na jezerním ostrůvku přeměněn v hotel Melita, který byl v provozu až do roku 1991.

Mljet
Mljet, zde bude znovu stát "Velký most"

Vzhledem k tomu, že byla Solinská úžina podstatně rozšířena, bude nový most mít větší rozměry než ten původní, z něhož se nic nezachovalo. Místo starého kamenného 3,5 metru dlouhého bude postaven betonový most obložený kamenem, který bude dlouhý 15 metrů a široký 3 metry. Nový most ocení především turisté a cyklisté, kteří budou moci stezku kolem Velkého jezera dlouhou 12 kilometrů absolvovat jako okružní, ať už se vydají na cestu z Pomeny nebo z přístaviště pod obcí Govedjari. V průlivu Soline sice fungoval provizorní přívoz, ale byl v provozu jen v sezóně a párkrát denně. Současně bude most sloužit i hasičům v případě požáru a majitelům zdejších pozemků.

Na financování projektu v hodnotě 15 milionů kun se bude podílet Ministerstvo životního prostředí (Ministarstvo zaštite okoliša), Fond životního prostředí (Fond za zaštitu okoliša) a Národní park Mljet (Nacionalni park Mljet).

Most má být vybudován do začátku letošní turistické sezóny.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat