Nová naučná stezka v národním parku Paklenica

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nová naučná stezka…
Publikováno: 15.08.2014
Paklenica
Kaňon Velika Paklenica

Národní park Paklenica, který se leží v jihovýchodní části pohoří Velebit, je bohatší o novou naučnou stezku. Již před letošní turistickou sezónou ji otevřel chorvatský ministr životního prostředí a její vybudování financovalo ministerstvo v rámci projektu integrace do EU Natura 2000. Podobnými projekty usiluje ministerstvo podpořit rozvoj chráněných území způsobem, který je vůči přírodě přátelský, neohrožuje základní chráněné jevy a přispívá k rozvoji celého regionu.

Jedná se o pěší stezku, kterou v minulosti používali obyvatelé nedaleké vesnice Seline, ale časem zchátrala a zarostla. Začíná u jižního vstupu do národního parku a v délce 1,5 km pokračuje proslulým kaňonem Velká Paklenica (Velika Paklenica). Na obnovené stezce byly postaveny informační tabule a byl upraven i prostor, kde se mohou přímo v přírodě konat různá setkání a přednášky. Stezka tak umožňuje návštěvníkům blíž poznávat krásy zdejší přírody a seznamovat se s přírodními hodnotami parku.

V národním parku se připravuje i projekt vybudování Návštěvnického centra Paklenica v tzv. bunkrech, tunelech, které měly začátkem 50. let minulého století poskytovat v případě napadení Jugoslávie bezpečný úkryt nejvyšším představitelům socialistické Jugoslávie. Výstavba bunkrů začala v roce 1950 a trvala 10 let, ale nebyla nikdy dokončena.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat