"USE-IT" - mapa Splitu a tipy pro mladé cestovatele

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... "USE-IT" - mapa…
Publikováno: 10.06.2014
Split
Split

Praktickou informační pomůckou pro mladé lidi – cestovatele s nízkým rozpočtem – se staly USE-IT nekomerční turistické informace pro mladé. Čím dál víc evropských měst zakládá informační centra, vytváří internetové stránky, vydává mapy a průvodce pro mladé cestovatele, kteří mají hluboko do kapsy a kteří podle odborníků představují dvacet procent individuálních turistů. Veškeré informace poskytované USE-IT jsou zdarma a jsou opravdu aktuální. Mají však i nezanedbatelný propagační účinek.

Split
Split, katedrála sv. Domnia
(Sveti Dujam) a zvonice

První vlaštovkou projektu USE-IT na Jadranu je Split, kde byla nedávno představena zábavná a originální bezplatná mapa s mnoha tipy a doporučeními od místních obyvatel. Sestavilo ji dvanáct mladých dobrovolníků sdružení InfoZona, ve Splitu žijících. Podporu poskytlo město a evropský program pro mladé.

Autorem té neobvyklé mapy je akademický malíř Ivan Svaguša. Všechny lokality na ní jsou prezentovány způsobem, zásadně se lišících od běžných turistických průvodců. Např. historie města je podána novým neotřelým a vtipným způsobem, stejně tak i zajímavá místa, zvyky a zvláštnosti. Počítá se s tím, že každým rokem vyjde nové vydání s novinkami a aktuálními trendy.

Co konkrétně tato mapa obsahuje a co se z ní turista dozví? Například tu najde přesnou informaci o hostelech, o místech, kde se mohou mladí za málo peněz pobavit a která vyhledávají především místní mladí lidé, kde najde různé obchody a služby (např. prádelny či pekárny), kde je centrální tržnice a kde jsou tržnice v jednotlivých splitských čtvrtích, co se v nich prodává, kde se lze napít vody zdarma, kde se najedí za normální, pro ně přijatelné ceny, kde je autentický splitský bar a která muzea je třeba navštívit. Nechybí ani informace o možnostech koupání a sportování.

Split
Split, peristyl

Dobrovolníci pracovali na vytvoření mapy téměř rok a sami říkají, že se přitom dověděli mnoho nové o své městě. Jedním z členů týmu byl i mladý muž na vozíku, který se snažil do mapy vtělit co nejvíce informací o možnostech, které Split poskytuje tělesně postiženým.

Vydáním této mapy (vyšla v počtu 70 000 výtisků, v angličtině) se Split zařadil mezi 30 evropských měst, kde byla podobná mapa vydána.

Tvůrci jsou si vědomi, že mapa neobsahuje ještě mnohé užitečné informace, důležité pro pohyb mladých ve Splitu, ale chtějí je zařadit do dalšího vydání mapy, na němž již pracují.

Mapa se bude distribuovat ve více než dvaceti evropských městech.

Mapu najdete na stránkách: www.use-it.travel


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat