Opatija chystá oslavy 170 let svého cestovního ruchu ve velkém stylu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Opatija chystá…
Publikováno: 05.05.2014
Opatija
Opatija

Opatija, kolébka chorvatského cestovního ruchu, oblíbená destinace společenské smetánky, filmových a hudebních hvězd a každoroční cíl téměř stovky tisíc návštěvníků slaví letos 170 od svých turistických začátků. Tato tradice zavazuje a zaručuje vysokou kvalitu jejích služeb. Po celou tuto dobu si Opatija udržela své vysoké renomé, a to až do dnešní doby. Okolo poloviny 19. století zdejší přímoří přitáhlo pozornost výletníků i zájemců o delší ozdravné pobyty u moře, a to především díky zdejšímu mírnému podnebí pod ochranou horské hradby pohoří Učka i společenským a historických podmínkám.

Opatija
Opatija, hotel Opatija

Před 170 lety, v roce 1844 tu postavil rijecký velkoobchodník Higinio von Scarpa pro svou ženu letní sídlo, které nazval podle ní „Villa Angiolina“. Ta se brzy stala centrem zdejšího společenského života. Mezi její návštěvníky patřily hlavy korunované, představitelé nejvyšší aristokracie a skutečné celebrity ze společenského, kulturního a hudebního světa. Součástí Villy Angioliny byl i krásný přímořský park.

Program oslav bude opravdu bohatý. Jejich ústředním bodem bude uměleckohistorické představení, jež se bude konat ve dnech 19. až 21. července. Představení jistě přitáhne velký počet návštěvníků. Během oněch tří dnů se prostřednictvím klasické i moderní hudby a scénického ztvárnění události bude evokovat opatijskou minulost, ale nastíní i její budoucnost. Nejprve vzpomene na zlatou dobu počátků cestovního ruchu a významné návštěvníky z doby rakousko-uherské monarchie, kteří si právě Opatiji vybrali za místo svého zotavení a vytvořili tak předpoklady pro rozvoj zdejšího elitního turizmu. Tato první část ponese název Císařské město (Carski grad) a jejím dějištěm bude řada lokalit po celém městě. Druhý den bude pokračovat program nazvaný "Retropatija", který bude evokovat zlaté časy šedesátých a sedmdesátých let minulého století, dobu, kdy byla Opatija srovnávána s Monte Carlem a kdy žila ve znamení slavných opatijských festivalů. Právě od té doby si Opatija nese své označení "město festivalů". Na terase hotelu Kvarner se bude konat koncert ve stylu šedesátých let a na Letní scéně velká diskotéka s obří disko koulí, symbolu sedmdesátých let. Třetí, poslední den vrátí návštěvníky do přítomnosti spjaté s budoucností, kdy Opatija stvrdí své postavení významné destinace v elitním turizmu, místa, kde vystupují světové hudební hvězdy. Na koupališti Slatina se ten večer představí americká legendární skupina Kool & The Gang, která míchá hudbu rhythm&blues s disco, jazzem, funkem i soulem. Právě letos oslaví 50 let od svého založení.

Opatija
Opatija, hotel Kvarner

Kromě tohoto ústředního programu budou probíhat četné další zábavní a kulturní akce v rámci "Léta na letní scéně" (Ljeto na Ljetnoj), např. koncert izraelské jazzové zpěvačky Noa (5.7.), dvojice virtuózů 2Cellos (5.6.), kteří hrají klasickou i rockovou hudbu, americké vokální skupiny New York Voices (30.7.) nebo slovinského souboru Perpetum Jazzile (26.7.). Dále je připraven Baletní galavečer (22.7.) nebo Festival ohňostrojů (28.6.). A velké finále vypukne 30. srpna, kdy na Letní scéně vystoupí populární chorvatský zpěvák Gibonni se svými přáteli.


Program: Opatija - 170 godina turizma

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat