Kulaté výročí jachtařského přístavu "Marina Punat" na ostrově Krku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Kulaté výročí…
Publikováno: 17.04.2014

Nejstarší chorvatský jachtařský přístav - "Marina Punat" v Punatu na ostrově Krku letos slaví padesát let od svého založení. Ze skromných začátků, kdy poskytovala útočiště jen pár lodím, vyrostla velká marina s 11 moly, která disponuje 800 stáními pro plavidla o délce do 45 metrů a 400 suchými stáními na pevnině. Vždy patřila k největším a nejlépe vybaveným na chorvatském pobřeží Jadranu. Nachází se na východní straně Punatské zátoky (Puntarska draga), která poskytuje lodím v marině bezpečí před větry z otevřeného moře.

Punat
Marina Punat

Založení mariny Punat je úzce spjato s místním loďařstvím, které tu má dlouhou tradici. V rámci závodu na výrobu lodí fungovala až do roku 1978. Dnes jsou oba subjekty součástí Marina Punat Group.

Prvním jachtařem v Punatu byl v roce 1962 Američan William Nesher, který se na veletrhu v Záhřebu poptával po loděnici, která by mu byla schopna vyrobit jachty ze dřeva. Na doporučení se obrátil na punatský závod a současně chtěl, aby všechny tři vyrobené lodě tu zůstaly kotvit nastálo. Staly se tak prvními zahraničními plavidly, které našly v Chorvatsku domovské kotviště. Američan Nesher, žijící v Německu, byl pravidelným hostem mariny až do konce svého života v roce 2004.

Marina si po celá léta dovedla udržet své přední místo v oboru. Na Jadranu patřila vždy k těm které kladly na první místo jak kvalitu svých služeb, tak i na technické inovace, jimiž získávala často náskok před ostatními. V letech2008, 2009 a 2011 byla vyhodnocena jako nejlepší jachtařský přístav v zemi. V roce 1998 získala poprvé prestižní ocenění „Modrou vlajku“, která od té doby vlaje na stožáru mariny.

Oslavy 50. výročí Mariny Punat se zúčastnili četní významní hosté ze župních a dalších orgánů, kteří ocenili její úspěchy, ale i přínos pro ekonomiku ostrova. Marina totiž poskytuje obživu přibližně tisícovce ostrovních rodin.

Punat je současně i oblíbené letovisko s nemalou nabídkou ubytování. A může se též pochlubit významnou kulturněhistorickou památkou v bezprostřední blízkosti, jíž je malebný ostrůvek Košljun s františkánských klášterem.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat