Hvězdárna ve Višnjanu u Poreče má otevřeno i po sezóně

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Hvězdárna ve…
Publikováno: 04.10.2013
Poreč
Poreč

Jen 12 km severovýchodně od Poreče se nachází nevelká obec Višnjan, kde je možno navštívit hvězdárnu, která nabízí kromě prohlídky hvězdárny a astronomických pozorování i zajímavé přednášky. Denní program začíná v 16 hodin a trvá do 18 hodin, večerní od 18 do 21 hodin.

Přednášky probíhají v hale s teleskopem a ve výstavním prostoru v přízemí hvězdárny. Trvají přibližně 20 až 30 minut. Začínají vždy v celou hodinu. Čtyři přednášky během dne probíhají v angličtině. Ve skupině musí být nejméně osm osob (v případě nižšího počtu zájemců se čeká na doplnění skupiny). V případě návštěvy větších skupin, které obvykle organizují cestovní agentury, se předpokládá ohlášení předem. Při zájmu o speciální program je třeba se dohodnout s hvězdárnou předem. Denní program zahrnuje přednášky o Slunci , Sluneční soustavě, vlivu Slunce na život na Zemi a další zajímavá témata.Ve večerním bloku se přednáší o Měsíci, Marsu, hvězdách, souhvězdích nočního nebe, jejich poloze, mytologii a podobně.

V rámci desetiminutové prohlídky hvězdárny s odborným průvodcem si návštěvníci prohlédnou osm velkoformátových astronomických fotografií a seznámí se s historií višnjanské hvězdárny.

Nejatraktivnější jistě je pozorování oblohy teleskopem s odborným výkladem, opět s rozdělením na denní a večerní program. Denní program zahrnuje pozorování dvěma teleskopy, jedním pro viditelné spektrum a druhým solárním s H-alfa filtrem. Pozorují se sluneční skvrny, aktivita Slunce charakterizovaná především protuberancemi a další jevy. K dispozici je i zařízení, jímž se měří UV záření a může se ověřit, jak brýle návštěvníků hvězdárny chrání před UVC zářením. Noční program se zaměřuje na pozorování Měsíce, Jupitera, Saturnu a jejich satelitů.

Hvězdárna je otevřena v září a říjnu pouze v sobotu, stejně pak i v březnu, dubnu a květnu.

Kontakt: Hvězdárna Višnjan (Zvjezdarnica Višnjan): www.astro.hr


Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Poreče (Turistička zajednica Grada Poreča): www.to-porec.com

Mohlo by vás zajímat