Bláznivé skoky v Omiši

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Bláznivé skoky v…
Publikováno: 05.08.2013

Každoročně v srpnu se v městě a oblíbeném letovisku Omiši ve Střední Dalmácii koná přehlídka tzv. "Bláznivých skoků" (Ludi skokovi), což je soutěž o co nejbláznivější skok do vody, která přitahuje tisíce návštěvníků. Jsou to většinou akrobatické, někdy až extrémní skoky, které svou nápaditostí, vtipem i sportovním mistrovstvím nadchnou diváky – dospělé i děti. O přízeň diváků, ale především velmi přísné a náročné poroty, tu bojují mladí, staří, ženy i děti, zkrátka všichni, kdo mají odvahu a chuť pobavit publikum. Některé jejich akrobatické kousky jsou úsměvné, velmi vynalézavé, jiné hazardní a velmi bláznivé. Při některých obzvlášť riskantních si přihlížející dokonce zakrývají oči, neboť nevěří, že soutěžící může vyváznout živ a zdráv. Humorné jsou i názvy předváděných skoků.

Omiš
Omiš

Celkem bývá kolem 50 soutěžících ve dvou věkových kategorií: junioři (od 7 do 15 let) a senioři (od 15 let bez omezení horní věkové hranice). Vítěz získává peněžitou odměnu.

Omiš
Omiš

Podle starých kronik a ústního podání je tradice skokanských soutěží v Omiši podstatně starší než uváděných 63 let. Má se za to, že dnešní soutěž navazuje na tradici omišských pirátů, kteří dokazovali svou odvahu skoky přímo z pevnosti Mirabela (moře bylo trochu blíž než nyní). Dokazují to nálezy na vykopávkách se znázorněním pirátů skákajících do moře. Vítěz dostal měch vína, ale musel jej vypít na jeden zátah. Novodobá tradice bláznivých skoků se datuje od roku 1951, kdy hráči vodního póla chtěli po odehraném zápase svými krkolomnými kousky rozveselit diváky.

Letos se tato obzvlášť přitažlivá soutěž koná v pátek 9. srpna na omišském nábřeží.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat