Crikvenica má nové náměstí se samými superlativy

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Crikvenica má nové…
Publikováno: 31.07.2013
Crikvenica
Crikvenica

V polovině května se v oblíbeném kvarnerském letovisku Crikvenica konalo za účasti více než dvou tisíc místních a hostů slavnostní otevření nově upraveného Náměstí Štěpána Radiće (Trg Stjepana Radića), které se nachází v centru města v těsné blízkosti nábřeží (Strossmayerovo šetalište) a hotelu International. Projekt byl realizován podle návrhu dvou mladých architektů ze Záhřebu, kteří tak vytvořili nové moderní středisko města pro setkávání i konání různých velkých akcí, manifestací, koncertů a lidových slavností.

Do úpravy náměstí bylo investováno 27 milionů kun, což představuje největší investici v Crikvenici za posledních dvacet let.

Náměstí nyní zaujímá plochu 9 000 m2. Práce probíhaly ve svou etapách. První etapa spočívala v zasypání části přilehlého přístavu a vybudování nové přístavní zdi, čímž se prostor náměstí rozšířil o 10 až 15 metrů. Ve druhé fázi, která se realizovala od loňského podzimu, dostalo náměstí úplně nový vzhled. Úplně nový povrch doplnila již vzrostlá zeleň (mimo jiné 50 stromů), nové veřejné osvětlení s dvanácti různými režimy a parková úprava. Široké schodiště po stranách může současně sloužit jako hlediště pro letní scénu. Automobilům je nyní vyhrazen je úzký koridor na nábřeží a předpokládá se, že časem bude automobilový provoz v oblasti náměstí zcela zakázán. Z náměstí se tak bude přes pás zeleně otevírat nerušený výhled na budoucí marinu, moře a protilehlý ostrov Krk.

Crikvenica
Crikvenica, náměstí Štěpána Radiće s hotelem
International

Celé je vydlážděno proslulým istrijským vápencem, který se jako stavební kámen těží již po dlouhá staletí a zkrášluje mnohá, především italská města: používal se např. na stavbu Dóžecího paláce v Benátkách, mostu Ponte Rialto tamtéž, části Teodorichova mauzolea v Ravenně, gotické zvonice ve Ferraře, mostu v Rimini, kupole sv. Šebestiána v Padově. Jeho oslnivě bílou barvou přecházející do světlebéžova svítí i Náměstí sv. Marka v Benátkách a většina benátských nábřeží. V Istrii bylo tohoto istrijského vápence použito při stavbě některých částí Eufraziovy baziliky v Poreči, v nově době pak při budování letiště v Pule a řady reprezentativních veřejných budov.

Tento istrijský kámen se těžil odedávna na několika lokalitách v Istrii, dnes je v provozu jen čtyři až pět kamenolomů v blízkosti obce Kirmenjak (jihovýchodně od Poreče) – ostatně právě dole této vesnice se tomuto kameni říká "kirmenjak". Ale to je jen jedno z jeho četných pojmenování. Další jsou např. "istrijský květ", "bianco – gillastro di Parenzo", "Orsera", "Avorio". Pro své výborné vlastnosti při styku s mořskou vodou se v současné době používá při konzervačních pracích v Benátkách. Nejenže je odolný vůči mořské vodě, ale ta ho navíc čistí a kámen je tak stále světlejší.

Crikvenica
Crikvenica, pláž

Slavnost znovuotevření Náměstí Štěpána Radiće byla současně oslavou 125. výročí crikvenického cestovního ruchu, které město slaví po celý letošní rok. Byla nabita zábavním a kulturním programem, v němž účinkovalo na 250 známých chorvatských umělců a bavičů. Středem pozornosti byl gastronomický stůl dlouhý 125 metrů, který zde byla instalován uprostřed náměstí. Stůl se prohýbal pod četnými crikvenickými pochoutkami připravenými nejlepšími místními kuchaři. A jako všechny velké slavnosti byla zakončena ohňostrojem.

Na náměstí byla instalována webkamera (www.rivieracrikvenica.com), takže zájemci mohou na internetu stále sledovat dění na náměstí i na moři, západ slunce nebo jaké je v Crikvenici počasí.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat