Dubrovník letos očekává další zvýšení počtu výletních lodí na okružních plavbách

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Dubrovník letos…
Publikováno: 02.04.2013
Dubrovník
Dubrovník

Orgány cestovního ruchu v Dubrovníku si stejně jako orgány tamější samosprávy pochvalují nárůst počtu těchto plavidel jakož i jejich pasažérů ve srovnání s předcházejícími léty. A tento nárůst je každoročně opravdu značný: podle uzavřených smluv se má letos zvýšit o 20 až 30 procent.

V roce 2012 přistálo v Dubrovníku 648 velkých výletních lodí na okružních plavbách a počet jejich cestujících se vyšplhal na více než jeden milion. V roce 2013 se vzhledem k výše uvedeným již kontrahovaným plavbách se tento počet zvýší o 20 až 30 %. Např. společnost MSC vysílala každý týden do Dubrovníku dvě lodi, každá přibližně s 4 200 turisty na palubě, letos to týdně bude ještě o jednu loď více, tedy o dalších 2 200 pasažérů.

Dubrovník
Dubrovník, přístav Gruž


To jsou obrovské počty turistů, které se samozřejmě ještě zvyšují o každodenní výletníky, kteří téměř po celý rok přijíždějí do Dubrovníku auty, autobusy nebo loděmi, a dále o pobytové turisty ve městě samém a v jeho předměstských hotelech a penzionech.

Kritici současného boomu v Dubrovníku a jeho obyvatelé poukazují i na negativní stránky tohoto vývoje. Mimo jakoukoli diskusi pokládají za neúnosné především zahlcení města návštěvníky, zejména ve dnech příjezdů největších výletních lodí a kumulace výletních autobusů, kdy je město a jeho památky není již schopné je pojmout. Připomínají také negativní ekologické a ekonomické důsledky.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat