Nové cyklistické a turistické mapy dalmatských ostrovů

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nové cyklistické a…
Publikováno: 01.06.2012
Tisková zpráva z 16.5.2012 (zkráceno)


První vydání map českých autorů Bohumila Háje, kartografa – tvůrce cyklomap a zakladatele mapového vydavatelství SHOCart, a Zdeňka Kukala, geografa a majitele CK Geotour, z roku 2010, které našlo uživatele po celém světe, je vyprodáno (aktualita: Cyklistické a turistické mapy dalmatských ostrovů). Autoři připravili vydání nové, aktualizované a doplněné nejen nově zmapovaným územím, ale i doprovodnými informacemi. Nové vydání originálních map znamená důležitou podporu pro aktivní cestovaní po ostrovech Jadranu.

Nové mapy přesně zachycují současný stav komunikační sítě se zvláštním zřetelem na neasfaltové cesty v terénu. Tak jsou neocenitelnou pomůckou zejména pro cyklisty – MTB (bikery) i cykloturisty. Mapy jsou jediným novým, původním a aktuálním mapovým dílem (u nás, v Chorvatsku i na světě), které věrně a přitom komplexně zobrazuje oblast ostrovů střední a jižní Dalmácie. Jako takové jsou mapy kladně hodnoceny českými i zahraničními médii a kartografy.

Mapy zobrazují středodalmatské a jihodalmatské ostrovy, poloostrov Pelješac a pás pobřeží od Omiše až k Dubrovníku, včetně pohoří Biokovo, Makarské riviéry, delty Neretvy a oblasti Dalmatského záhoří. Od ostrova Mali Drvenik na severozápadě po ostrov Lokrum na jihovýchodě; ze známějších a větších ostrovů jsou to Brač, Hvar, Korčula, Vis, Mljet, Šolta a Lastovo. To jsou místa v Dalmácii, která jsou pro aktivní cestování a zejména ježdění na kole nejzajímavější.


Od roku 2005 byla většina cest na ostrovech použitelných pro jízdu na kole zaznamenána tracklogy GPS (digitální stopy projetých tras v souřadnicovém systému). Tyto tracklogy geografové Jan Vodňanský a Veronika Chladová odborně interpretovali v kombinaci se satelitními a leteckými snímky a vytvořili linie komunikací v mapě použité. Těmto liniím pak byly systematicky přiřazeny v různých úsecích různé kategorie podle aktuálního stavu – od cest dobře sjízdných i pro treková (krosová) kola, přes cesty sjízdné jen pro horská kola, až po technické singletracky (terénní stezky) pro MTB experty. V mapové legendě je kvalita cest vyznačena jasnými symboly – piktogramy. Bohumil Háj vytvořil originální mapu, pečlivě zapracoval všechny aktuální informace a bodové i liniové prvky a dovedl dílo k publikaci.


Měřítko map je 1 : 100 000. Nově jsou mapy vybaveny stínováním, které umožňuje dokonalý vjem plasticity terénu.

Zobrazená oblast je rozdělena do dvou mapových titulů - listů:
1. DALMATINSKI OTOCI Šolta, Brač, Hvar, Vis, Korčula, Makarska, Biokovo
2. DALMATINSKI OTOCI Pelješac, Lastovo, Mljet, Elafiti, Neretva, Dubrovnik

Pro každý z mapových listů je stanovena doporučená cena 199 Kč / 8 €. Sada obou map bude v prodeji v průhledném plastovém obalu, který mapy ochrání před nepřízní počasí - ta však na dalmatských ostrovech není tak častá jako u nás. Mapy budou v ČR, i ve světě v prodeji ve vybraných specializovaných prodejnách a v internetových obchodech – např. amazon.com.

Tradice českých turistických map je dlouhá a úspěšná. Tvorba map v kombinaci s terénním turistickým značením je jedním z oborů, ve kterém jsme na světě mezi nejlepšími, ne-li nejlepší vůbec. Pro oba vydavatele, Bohumila Háje i Zdeňka Kukala, je ctí mít možnost přenést kus této naší tradice do oblasti, která nám, Čechům, tak přirostla k srdci, a která je bezesporu jedním z nejhezčích ostrovních území světa.

Kontakty na vydavatele:
Ing. Bohumil Háj, Podvesná XVI 5652, 760 01 Zlín
tel: +420 602 750 910
email: [email protected]


Mohlo by vás zajímat