Oslavy 600. jubilea založení Crikvenice

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Oslavy 600. jubilea…
Publikováno: 02.05.2012
Crikvenica
Crikvenica

Známé a populární letovisko Crikvenica na severním Jadranu oslavuje velké výročí svého založení. Je to právě 600 let, kdy se v písemných pramenech poprvé objevilo jméno Crikvenica. Právě před 600 lety, v roce 1412 dal kníže Nikola IV. Frankopan postavit vedle opuštěného kostelíku Nanebevzetí P. Marie klášter a věnoval jej poustevníkům řádu sv. Pavla Poustevníka, paulínům. A právě v této darovací listině se prvně uvádí jméno Crikvenica.

Přípravy oslav probíhají již řadu měsíců a vyvrcholí v polovině letošního roku. Akcí a programů je celá řada a jsou určeny pro širokou veřejnost i pro odborníky. Město ve spolupráci s Muzeem města Crikvenice organizuje řadu výstav, pořádá vědecké konference a vydává např. knihy o crikvenickém lidovém kroji, knihu o minulosti a přítomnosti Crikvenice "600 let Crikvenice" a další. Jedna z výstav bude od poloviny května instalována pod širým nebem před hotelem Kaštel.

Crikvenica
Crikvenica, hotel Kaštel

Na 8. a 9. června jsou ohlášeny Dny frankopanského dortu (Dani frankopan torte). Zlatým hřebem této akce bude vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší paulínský dort. Půjde o novou kreaci dortu, který podle historických pramenů pekli crikveničtí mniši a jehož ingrediencemi byl olivový olej, mandle, ořechy, fíky, rozinky, med, citron, rozmarýn, levandule, mateřídouška a bobkový list. Vítěz získá odměnu a jeho dílo se stane originálním gastronomickým suvenýrem Crikvenice.

Od 13. do 17. června proběhne velké folklorní setkání "600 folkloraša za 600 godina rada".

Pro turisty budou atraktivní Dny Frankopanů (Dani Frankopana), které se budou konat ve dnech 22. - 23 června. Jejich součástí bude velký středověký trh, prezentace starých pokrmů šlechtického rodu Frankopanů, historický průvod a středověký turnaj.

Crikvenica
Crikvenica, krásné pláže

Vyvrcholením oslab budou od 11. do 18. srpna Dny města Crikvenice (Dani grada Crikvenice) a přímo v Den města Crikvenice 14. srpna bude jako divadelní představení prezentován samotný darovací akt nového crikvenického kláštera knížetem Nikolou IV. Frankopanem mnichům.

Program oslav je k dispozici na stránkách Turistického sdružení města Crikvenice: www.tzg-crikvenice.hr.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat