První víceúčelová galerie na ostrově Mljetu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... První víceúčelová…
Publikováno: 03.10.2011
Mljet
Govedjari na Mljetu

Na jihodalmatském ostrově Mljetu byla letos v srpnu v malebné vesnici Govedjari otevřena víceúčelová galerie, jež dostala název "Stara skula" (tj. Stará škola). Jde o prostor pocházející ze začátku minulého století v budově, která po řadu let sloužila opravdu jako škola, později v ní byla umístěna zdejší pošta.

Nyní se budou v této první galerii na ostrově konat po celý rok různé kulturní akce, výstavy, projekce filmů, koncerty, videoinstalace, přednášky, literární večery, prezentace a různé další umělecké projekty.

Stará škola je postavena z kvalitního dalmatského kamene a je to architektonicky zajímavá stavba uprostřed obce Govedjari, která je jedinou vesnicí v zalesněném vnitrozemí národního parku Mljet. Nachází se v severozápadní části ostrova Mljetu, 5 km od severního břehu tzv. Velkého jezera (Veliko jezero). Byla založena v 18. století pro ubytování sezónních zemědělských dělníků z Hercegoviny a povodí Neretvy, kteří tu po celé léto pracovali na zdejších pozemcích benediktinského řádu.

Mljet
Ostrov Mljet s ostrůvkem Sv. Marija

Okolí vesnice Govedjari je mimořádně půvabné. Ne nadarmo se ostrovu přezdívá „zelený ostrov“. Mnohými návštěvníky je pokládán za nejkrásnější jadranský ostrov. Patří také k ostrovům s nejvyšší insolací (přes 2 500 slunečních hodin ročně s výrazně středomořským mírným podnebím. Bohaté borové lesy a palmové háje jsou ideální prostředí pro procházky do přírody a uklidnění od celoročního ruchu velkých měst.

Na ostrůvku Sveta Marija ve Velkém jezeře se v jedinečném areálu benediktinského kláštera z 13. až 17. století, který byl teprve po založení samostatného chorvatského státu v 90. letech minulého století vrácen svému původnímu církevnímu účelu, konají působivé koncerty klasické hudby.

Iniciátory a tvůrci multifunkční galerie byl manželský pár – dvojice umělců Tamara a Zoran Zuka Lukovićovi. Prvním podnětem pro vytvoření galerie byla oběma umělcům návštěva malého francouzského městečka St. Paul de Vence v Provenci, kde jsou ve všech téměř padesáti místních domech umístěny umělecké galerie, které provozují umělci a milovníci umění z celé Evropy. Od té doby usilovali oba uskutečnit svůj sen o galerii na ostrově Mljetu. Nejprve si v roce 1999 pronajali místnost v hotelu Odisej na mořském břehu, kde prodávali suvenýry vytvořené z místních materiálů. Podařilo se jim pak najít v obci Govedjari dům, který sliboval splnit jejich představy – Starou školu. Bylo však ještě třeba velkého úsilí a investic, než se budova stala přesně tím, oč oba mladí umělci usilovali. Vesnice se stala jejich novým domovem.

Dne 14. srpna se konala slavnostní vernisáž galerijních prostor a současně výstavy akademické malířky Any Kolegy, které se zúčastnili četní chorvatští umělci, významní hudebníci a mnozí další představitelé chorvatské kultury. A mezi pozvanými nechyběli ani obyvatelé Mljetu, z nichž mnozí byli ve svém dětství žáky zdejší Staré školy.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat